Jak vyzrát na EU a na policii? Třeba takhle...

22.09.2017 7:27

Reportér deníku MF Dnes si chtěl vyzkoušet, co všechno po něm bude stát požadovat, když jako občan zažádá o zbrojní průkaz. Záměrně se prý chvílemi choval velmi výstředně. A takhle dopadl...

Jak vyzrát na EU a na policii? Třeba takhle...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Novinář dorazil na policejní oddělení v Teplicích a podal si žádost o zbrojní průkaz. Když se ho policistka zeptala, na co zbraň chce, prý záměrně provokoval. „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo,“ oznámil jí. Už tahle informace by podle reportéra měla policistku dovést k tomu, aby zpozorněla, ale ona si to prý přeložila jako „ochranu zdraví a majetku“.

Cesta k získání zbraně je prý poměrně jednoduchá. Člověk se naučí odpovědi na 511 otázek, zdravotní prohlídku si odbude spíš jen jako formalitu a cesta k legálně držené zbrani se otevře. Není se prý pak co divit, že se v médiích občas objeví případy, že kdosi legálně drženou zbraní zastřelil souseda nebo sebe.

„V Chomutově na konci května zastřelil sedmatřicetiletý muž řidiče v dodávce. Vzbudila ho hádka, ruply mu nervy, vyběhl před dům a hluk ukončil střelbou. Stejně řešil dlouhodobé spory jiný muž v Bělé pod Bezdězem. V červnu nevydržel psychický tlak, zastřelil sousedku, jejího syna i sebe. Začátkem září vešel muž na služebnu městské policie v Českých Budějovicích, vytáhl pistoli a střelil se do hlavy. Ti všichni měli zbraň legálně, všem stát povolil ji nosit, všichni získali zbrojní průkaz. Na to, že jsou rizikoví, nikdo nepřišel,“ napsal varovně reportér.

EU po nás šlape...

To všechno se děje v situaci, kdy stát v čele s ministrem vnitra Milan Chovancem (ČSSD) volá po větším zapojení „civilů do obrany státu. Instruktor posléze reportérovi radí, jak vyzrát na EU. Všem doporučuje do žádosti o zbraň zaškrtnout i písmeno B, i sportovní činnost. „Já se ale nechystám na olympiádu,“ namítnu a instruktor hned vysvětluje: „EU po nás šlape, a když omezí nosit zbraň pro vlastní ochranu, můžete se přihlásit do některého ze sportovních klubů a zbraň vám zůstane. Klubů je tady dost.“

Všem také poradil, co dělat, když ztratí zbraň nebo zbrojní průkaz. Lepší je prý tvrdit, že vás okradli, protože ztráta zbraně je hrubá nedbalost. Policie sice bude pátrat po zloději, ale tak jako tak by toho prý moc nevypátrala. Relativně mírný je stát i k těm, kteří dorazí na výcvik se zbraní opilí nebo zdrogovaní. Dostanou jen jiný termín. A pokud manipulujete se zbraní na veřejnosti opilý, je to jen přestupek.

Když se člověk ocitne v ohrožení, někdy stačí ukázat, že máte zbraň a útočník či zloděj, si to rozmyslí. A když na někoho držitel zbraně vystřelí, instruktor radí vystřelit druhou ránu i do vzduchu. Později nikdo nepozná, která rána byla první. Instruktor také lidem zdůrazňuje, že při použití zbraně musí volat policii a zraněnému útočníkovi poskytnout první pomoc.

Některé věci vám ale neprojdou. Jedern z mladíků se nenaučil 511 otázek dost pečlivě a nesplnil test. Odpadávají další uchazeči. „Natáhla jsem závěr, ale předtím jsem nevyndala zásobník. Hned jsem věděla, že je malér. Řekla jsem komisaři: A jsem v… A on odpověděl: Ano, jste,“ líčí asi čtyřicetiletá žena.

Reportér všechny povinnosti splní. Z jedenácti žadatelů nakonec uspělo pět, takže zase tak jednoduché to se získáním zbraní není. Reportéra přesto zaráží, že se nikdo důkladněji nepídí po tom, proč chce ten či onen člověk zbraň a jak je na tom psychicky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Varuji: Bude zle, lidi se naštvou. Smazali mu video s migranty a zjistil, jak to chodí

7:52 Varuji: Bude zle, lidi se naštvou. Smazali mu video s migranty a zjistil, jak to chodí

Rasismus, neziskovky a cenzura na YouTube byly obsahem rozhovoru Martiny Kociánové s youtuberem a po…