Jako by se vylil fekální vůz. Publicista žasne nad mediálním ohlasem olympiády a dodává několik fakt

08.02.2014 8:36

Publicista a bývalý politický vězeň Pavel Křivka, který je rovněž bývalým členem Strany zelených, tvrdě odsoudil kampaň části novinářů, politiků a sportovců proti olympiádě v Soči. Když se prý mluví o porušování lidských práv v Rusku, měli by všichni vědět o tom, jak USA vraždí bezpilotními letouny civilisty v Pákistánu, jak v Česku řádí soukromí exekutoři a jak se proti všemu právu chová tzv. Haagský tribunál.

Jako by se vylil fekální vůz. Publicista žasne nad mediálním ohlasem olympiády a dodává několik fakt
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin v Soči
reklama

Anketa

Vadí vám ruské zákony postihující propagaci homosexuality?

9%
91%
hlasovalo: 16073 lidí

„Jakoby se splašili koně zapřažení do fekálního vozu, vzadu prasklo dynko a obsah se vyvalil do veřejného prostoru. Tak vypadá nemalá část zpravodajství o zimní olympiádě, která se letos pořádá na bájné Kolchidě, která má ale tu smůlu, že leží na území Ruské federace. Sport se vytrácí a nastupuje politika, či spíše nepříliš skrývaná rusofobie a putinofobie,“ píše Křivka v textu psaném pro ParlamentníListy.cz.

Nejsmutnější podle jeho slov je, když se do štvaní proti Rusku zapojují i samotní sportovci, třeba Vavřinec Hradílek nebo Michal Šlesingr. „Korunu všemu pak nasadil právě biatlonista Michal Šlesingr. Vadí mu, že pořadatelé v místě konání her otrávili množství psů a koček. Možná by se toulaví psi měli střílet po americku, tedy hezky roboticky z bezpilotních letadel stiskem tlačítka na joysticku, jako se střílí lidi v  Afghánistánu a Pákistánu. Vždycky bez soudu a děti nevyjímaje," upřesnil Křivka.

Soukromí exekutoři v ČR neporušují lidská práva?

„Znají vůbec mladí sportovci stav respektu k lidským právům na tzv. Západě? Vědí o tom, co se děje v zemi, kterou reprezentují? Vědí třeba o tom, že článek 12 české ústavní Listiny základních práv a svobod konstatuje že ‚obydlí je nedotknutelné‘, ale že soukromý exekutor podle jiných předpisů může rozkopnout dveře komukoli a kdykoli?“ rozčílil se bývalý politický vězeň.

Anketa

Které velmoci věříte nejvíce?

10%
87%
3%
hlasovalo: 252886 lidí

Křivka také upozorňuje na, podle něho, všudypřítomné odposlouchávání a šmírování české či americké. „Nebo otřesný případ Vojislava Šešelje, který je držen ve vazbě v Haagu více než 11 let bez soudu a je obviněn za projevy v srbském parlamentu? A protiprávně zřízený mezinárodní soud (ICTY) jen čeká, až tento obviněný ve vazbě zemře na rakovinu!?“ upozornil na případ srbského politika drženého ve vazbě haagského vězení dosud bez rozsudku.

  • Celý text Pavla Křivky můžete číst ZDE

„Slyšeli sportovci někdy o tom, že vláda USA prakticky denně po celém světě vraždí, mučí a ničí, bezpilotními zabijáckými roboty v Pákistánu počínaje a dodávkami zbraní těm či oněm ,rebelům' konče? Co si pomyslet o těch, kdo proti tomu všemu staví jakýsi zákaz propagace homosexuality nebo několik otrávených psů? Že se úplně zbláznili? Že neznají fakta? Že je znát nechtějí a jsou za protiruské výlevy placeni nebo chovají naději na nějakou odměnu budoucí?“ nechápe.

Podle Pavla Křivky je také směšný argument o ničení přírody kvůli kavkazské olympiádě. „To může vyslovit jen někdo, kdo nikdy na Kavkaze nebyl a asi ani nebyl nikdy v Alpách. Celá oblast Kavkazu od Kaspického k Černému moři je totiž ve srovnání s evropskými horami naprostou divočinou, 80 – 90 % ploch v lesním a alpínském pásmu pokrývají nádherné smíšené a listnaté kavkazské pralesy a velkolepé kvetoucí zahrady alpínských a subalpínských luk, zatímco v Alpách bychom něco podobného nenašli ani na 10% jejich rozlohy!“ podotýká Křivka, který se profesionálně zabývá botanikou a o kavkazské přírodě dokonce vydal knihu.

Devastace Alp se prý s Kavkazem nedá srovnávat

„Národních parků a rezervací je v celých Alpách žalostně málo a alpínská vegetace je na většině míst úplně zničena pastvou, kterou Evropská unie dotuje! Stačí třeba vyjet lanovkou od Gardského jezera na hřeben Monte Baldo v Itálii a návštěvník místo kvetoucích luk spatří jen bodláky a šťovíky a šlápnutí do kravince se nevyhne. Něco takového je na Kavkaze vzácné, a to právě proto, že pastvu tam nikdo nedotuje! A samotná olympiáda zasahuje do alpínského pásma jen nepatrně. V lesním pásmu sportovištím a železniční trati nepochybně muselo ustoupit několik desítek hektarů lesa, možná dokonce i několik hektarů vzácných kaštanovníkových lesů, ale co je to proti silnicím, dálnicím a sjezdovkám v Alpách?“ ptá se publicista v textu psaném pro ParlamentníListy.cz.

„Byl jsem odpůrce sportu, teď se budu na protest dívat“

Dlouhodobá protiruská kampaň v souvislosti s olympiádou má jednoduchý důvod: „Protože ale peníze jsou vždy až na prvním místě, tak nakonec za celou tou protiruskou kampaní je vztek, že olympijský výbor si vůbec dovolil umístit tento nesmírný sportovní business jinam než do nejbohatších zemí tzv. Západu, tedy – řečeno od podlahy -  zemí bezpilotní demokracie a vlády práva s plochou dráhou letu. Jenže až tisíce zahraničních návštěvníků na vlastní oči spatří krásu Kavkazu a kolchidského pobřeží, budou někteří z nich chtít přijet znovu“.

„A možná celé to štvaní rozmnoží i řady příznivců sportu. Doposud jsem sport okázale ignoroval, sportovce v lásce neměl a sám důsledně nesportoval. Nyní ale poprvé, jaksi z protestu, budu sledovat přenos ze zahajovací ceremonie. A informovat se u přátel, kteří pěstují sportovní sázky, zda existují i sázky na biatlon a kajakářství a zda by nebylo možné vsadit si na nevýhru, popř. diskvalifikaci výše jmenovaných šampiónů,“ dodává Pavel Křivka.

Ing. Pavel Křivka (* 1960)
V roce 1984 dokončil studium na Univerzitě v Halle se zaměřením na zemědělství. Poté krátce pracoval jako správce muzejních sbírek. V letech 1985-1987 byl z politických důvodů vězněn. Po propuštění emigroval do Nizozemí. V období 1990-1992 byl úředníkem Ministerstva životního prostředí. Od počátku 90. let působí jako překladatel a tlumočník nizozemského a německého jazyka. V roce 1995 absolvoval postgraduální studium na Universiteit van Amsterdam v oboru péče o životní prostředí. Nyní působí jako botanik, překladatel z němčiny a holandštiny a čas od času komentuje politické dění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…