Jako polovina populace ČR. Tolik uprchlíků prý může přibýt v Německu, pokud... Varování ministra Chovance

09.01.2016 14:25

Pokud začnou fungovat dohody, které uzavřela EU s Tureckem, mohlo by letos do Evropy přijít asi 300 000 migrantů. V opačném případě půjde o miliony, varoval v rozhovoru, který poskytl dnešním Lidovým novinám, ministr vnitra Milan Chovanec.

Jako polovina populace ČR. Tolik uprchlíků prý může přibýt v Německu, pokud... Varování ministra Chovance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

Řekl také, že ostraha českých hranic, která byla s ohledem na migrační vlnu zavedena loni v létě, byla nyní zmírněna. „Policie je přítomna jen na hlavních přechodech. Migrační tok k nám se totiž bezmála zastavil. Při záchytech jde o jednotky lidí. Minulý týden snad jen dva lidé, za měsíc je to okolo patnácti dvaceti případů nelegálních migrantů,“ uvedl Chovanec.

O příchodu do Evropy uvažují tři miliony lidí

Varoval, že pokud nezafungují dohody s Tureckem, aby se staralo o uprchlíky na svém území, a jestliže Řecko nezlepší kontrolu svých hranic, na jaře se migrační vlna obnoví možná v ještě větší síle než vloni. „Když budou opatření fungovat, dá se čekat, že do Evropy přijde 200 tisíc až 300 tisíc nových běženců, v opačném případě půjde o miliony,“ řekl.

Později byl konkrétnější. „Střízlivé odhady říkají, že o příchodu do Evropy uvažují dva až tři miliony lidí.“

Loni sice přišel do Německa „jen“ milion migrantů. Jestli za nimi přijdou i příbuzní, bude jich ale 5,5krát více

Upozornil také, že i když Německo loni přijalo přes milion lidí, ve skutečnosti počet migrantů, kteří do této země přijdou, bude mnohem vyšší. Valnou většinu z tohoto milionu přijalo Německo podle starých zákonů, které umožňují slučování rodin. „A v takovém případě se počítá s koeficientem 5,5 na jednoho,“ řekl Chovanec.

V těchto dnech zavedly hraniční kontroly Dánsko (na hranici s Německem) nebo Švédsko (na hranici s Dánskem). Podle Chovance stejně postupovala ČR už před půlrokem. „A je zvláštní, že země, které byly velmi otevřené a odsuzovaly opatrnější přístup České republiky, dnes dělají totéž co my tenkrát. Jsou to mnohdy země, které jsou cílové a potýkají se s velkým počtem migrantů. A nejsou schopny všechny příchozí integrovat,“ konstatoval ministr vnitra.

Čekalo se, že v zimě se migrační vlna zastaví. Jenže do západní Evropy stále proudí tisíce lidí

Přiznal také, že se čekalo, že se v zimě migrační vlna zastaví úplně. Jenže do západní Evropy stále přicházejí stovky a tisíce lidí.

Varoval před tím, že klimatické změny mohou v budoucnu uvést do pohybu velkou masu lidí. „Nedostatek vody bude vyvolávat mnohem větší přesuny lidí než válečný konflikt v Sýrii. Válka jednou skončí, ale klimatické změny jsou trvalejší,“ upozornil.

Navíc se začíná přelidňovat Afrika. „A je tam spousta mladých lidí, kteří přestávají věřit, že se jim v jejich zemi bude dařit dobře. A díky přístupu k internetu mají pocit, že bohatá Evropa je rájem na zemi. Ale na místě pak zjišťují, že jsou často považováni za občany druhé kategorie a že to přetrvává i u jejich dětí. A z toho roste frustrace, která vede k radikalizaci těchto lidí. Když se podíváte na útoky ve Francii například, tak mnohdy je dělají druhá nebo třetí generace přistěhovalců – a to může být velmi zásadní problém do budoucna,“ varoval český ministr vnitra.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…