Jakub Janda: Změna klimatu je důležitá. Staří to nechtějí brát vážně

18. 4. 2019 8:17

Na televizi Seznam se při příležitosti blížících se eurovoleb uskutečnila debata mladých novinářů a osobností, kterou moderoval Filip Horký. Účastníkem byl ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda, novinář info.cz Jan Palička, blogerka Do Thu Trang a reportér Janek Rubeš, proslulý reportáží o podvodných praktikách taxikářů.

Jakub Janda: Změna klimatu je důležitá. Staří to nechtějí brát vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobistického spolku Evropské hodnoty

První otázka zněla, zda existuje diktát Bruselu. Palička odpověděl dvojznačně, že diktát je a není. Na rozhodnutích se v EU se podílíme, tedy nejde o rozhodnutí ve stylu „o nás bez nás“. Ale dodal, že ne vždy se podaří český pohled prosadit. Jako příklad dal směrnici o zbraních a zde vyslovil domněnku, že část viny patří ministru vnitra Chovancovi, který „neuměl ani slovo anglicky“, a proto to možná tak dopadlo.

Jakub Janda k tomu doplnil, že Česká republika byla málokdy přehlasována, takže „diktát Bruselu“ skoro neexistuje. Do Bruselu prý posíláme málo schopných politiků, a že naši politici neumějí anglicky, je podle něj velký problém, protože mnoho dohod se nedomlouvá přímo u jednacího stolu, kde jsou dostupní tlumočníci, ale v kuloárech. Jsme prý jeden z mála států, který s tím stále bojuje a Milan Chovanec a Bohuslav Sobotka nebyli jediní, kterým se něco takového přihodilo.

Anketa

Je dobře, že Jaromír Jágr jede se Zemanem do Číny?

hlasovalo: 8470 lidí

Další otázka se týkala cestování, které je dáváno za příklad pozitiva EU. Janek Rubeš prohlásil: „Co jinýho dělat, než cestovat,“ a přidal historku o své matce, která schovávala západní marky. Doufá, že už nikdo nebude stavět ploty, nebude kreslit čáry na mapě. Janda na to namítl, že hodně lidí necestuje, protože na to nemá, ale cestování považuje za důležitou výhodu pro své děti. Dodal, že pro to, aby lidé věřili v politiku, je potřeba zničit exekuční pasti, jinak důvěru nezískají. S čímž souhlasil i Jan Palička.

Následovalo pásmo krátkých odpovědí nejmladších kandidátů do eurovoleb, kde kandidát komunistů mluvil o demokratickém deficitu. Filip Horký si všiml, že se Janda při jeho slovech smál. Janda to vysvětlil, že se směje vždy, když mluví komunisté, a k tématu řekl, že demokratický deficit je výmluva, EU není nějaká externí organizace a většinu věcí si řeší státy samy.

Došlo i na program výměnných pobytů Erasmus a otázku, zda nezpůsobuje, že vzdělaní lidé zůstávají v zahraničí. Podle Trang se jedná o problém nikoli Erasmu, ale zemí, které nemají svým studentům co nabídnout.

Padla také otázka na identitu, kdy se Filip Horký ptal Jana palička, zda se cítí být Čechem nebo Evropanem. Palička pravil, že je Čech a žije v Evropě, takže i Evropan, ale nehlásí se k tzv. panevropanství, tedy že by své češství nějak popíral. Nemělo by podle něj docházet k popírání národního rozměru.

Fotogalerie: - Archiv donbaské matky

Lidé na Donbasu přišli o mnoho dětí
Matka Anna Tuv v nemocnici
Fotografie z jejího archivu
Její dcera Káťa
Děti v krytu
Její rozbombardovaný dům

Janda se zase věnoval otázce, zda máme přispívat na zlepšování podmínek v cizích zemích. Podle něj ano, ale problém prý nastane, až do EU budeme přispívat více, než z ní brát. To podle něj bude trvat dlouho, než se s tím česká veřejnost srovná. A jako důvod uvedl, že nejsme zvyklí dělat sebevědomou zahraniční politiku. Dodal také, že v Čechách máme generační problém, protože mladí lidé okolo 30 nemají důvod se vracet do své vlasti.

Horký pak položil otázku, zda mají Češi strach se vydávat do světa. Podle Paličky nejde o strach, ale prostý fakt, že spousta lidí na takovou cestu nemá finance. Janda zase srovnával Česko se zeměmi na východě jako Ukrajina, Gruzie nebo západní Balkán, kde se prý nálady střídají, že někdy chtějí mladí lidé utéct a někdy se snaží zem změnit k lepšímu, a dodal, že vzhledem k tomu, že jsme údajně začínali na stejné startovní pozici, tak je rád za to, jak se Česká republika vyvinula.

Moderátor pak nadhodil téma ochrany klimatu a zeptal se Janka Rubeše, zda by se kvůli němu vzdal cestování letadlem. Ten odpověděl, že on pro klima udělá to, že nebude mít děti, což je prý pro životní prostředí ještě větší zátěž, než cestování, kterého se vzdát nehodlá. Jan Palička na to s humorem odpověděl, že když Rubeš nebude mít děti, tak on, aby mohl cestovat, nebude mít krávy, které dle některých studií také přispívají k oteplování. Podle Jandy se ze změny klimatu musí v politice stát téma. Stará generace prý toto téma nechce brát vážně. Ale zbavovat se létání podle něj není cesta.

Dalším tématem bylo Euro a jeho zavádění. Janda se vyjádřil, že by přijmout Euro chtěl, ale byl proti tomu, aby se prosazovalo nyní, protože podle něj ve společnosti chybí konsenzus v otázce Evropské unie, a debata by mohla posílit euroskepticismus. S nedostatkem konsenzu souhlasil i Jan Palička, který také zapochyboval, zda euro jako měna vydrží. Janek Rubeš podotkl, že on platí „malou plastovou kartičkou“, takže je mu jedno, jak se měna nazývá. Horký doplnil otázku, zda by se o euru mělo rozhodnout v referendu. Na to se Palička obecně vyjádřil proti referendům o celostátních otázkách. Euro je podle něj hlavně politický projekt, který má svá negativa právě kvůli tomu, že je to politický projekt.

Horký se Paličky ještě zeptal na jeho tweet o youtuberovi Kovym a jeho kurzu kritického myšlení. Palička upřesnil, že si nemyslí, že to, co Kovy dělá, je špatně nebo nelegitimní, jen by měl přiznat, za jaké názory kope.

Fotogalerie: - Za oběti vaječného průmyslu

Pietní akt za oběti vaječného průmyslu
Pietní akt za oběti vaječného průmyslu
Pietní akt za oběti vaječného průmyslu
Na každou nosnici připadá při vylíhnutí jeden koho...
Kohoutek je pro snášení vajec nepotřebný
Na rozdíl od brojlerů má pomalejší růst svaloviny ...

Přišlo také na krajní pravici a euroskeptiky, u kterých se očekává v eurovolbách posílení. Janda se vyjádřil, že oni vlastenci jsou de facto ruští vlastenci a jsou loajálnější k Rusku než k vlastním zemím. Palička pravil, že v debatě hlavně chybí střední proud, a když jsou jako dvě možnosti dávány buď EU, nebo Rusko, tak si někteří zvolí Rusko.

Kandidátka SPD v krátkém segmentu zmínila pojem islamizace a Janek Rubeš na to reagoval: „Mám hrůzu, že se toho někdo bojí.“ Ani Trang se islamizace dle svého vyjádření nebojí. Jakub Janda také prohlásil, že se islamizace nebojí, ale uznal, že neřízená migrace je problém, který umírněná pravice a levice neuměla uchopit a vypořádat se s ním, a proto získaly euroskeptické a krajně pravicové strany takový vliv. S tím souhlasil i Palička, který řekl, že se bojí nezvládnutí kontroly. Migrace řízená a kontrolovaná, je podle něj do jisté míry přirozená.

A na závěr Filip Horký položil otázku, co mohou Češi dát Evropě a co by si z ní měli vzít. Podle Rubeše bychom s ní měli soužít a hlavně by jsme neměli vystupovat, protože jako malá země, o které prý Francouzi ani nevědí, kde je, bychom ztratili veškerý vliv a nikdo by si toho ani nevšiml. Palička se věnoval něčemu trochu jinému, podle něj trpí Evropská unie katastrofální neschopností vysvětlit, co je na ní užitečné, neumí komunikovat pozitivní témata. A reagoval na kandidáta TOP 09 a STANu, který tvrdil, že problémem v EU je národní egoismus. Dle Paličky je problém egoismus unijních představitelů, prý si nevzpomíná, že by kdy Jean-Claude Juncker udělal něco pro zlepšení obrazu EU. A Jakub Janda tvrdil, že jako Češi máme pocit, že se o nás má někdo v Unii postarat, a neumíme možností nabízených EU využít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…