Jaroslav Bašta ještě jednou ke kauze novičok: Nemohu se ubránit myšlence, že...

08.04.2018 6:06

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se v komentáři pro První zprávy.cz ještě jednou vrátil k případu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala otráveného ve Velké Británii. Bašta tuto kauzu spojuje s jinou záležitostí, která se měla odehrát v Sýrii. Údajně šlo o past nastraženou na Rusko, které se ale Moskva vyhnula.

Jaroslav Bašta ještě jednou ke kauze novičok: Nemohu se ubránit myšlence, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Premiérka Velké Británie Theresa Mayová jednoho dne předstoupila před poslance a oznámila, že v útoku na někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala stála Ruská federace. Nechybělo mnoho a možná by došlo i k aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy NATO, který zavazuje spojence pomoct napadenému partnerovi. Bašta však podle svých vlastních slov čekal na okamžik, kdy Theresa Mayová předloží jasné důkazy spojující Rusko s útokem na Skripala. Čekal marně.

Britská strana měla prý dostat na počátku března varování, že dojde k útoku na britské půdě. K chemickému útoku. V podobné době, na přelomu února a března, dostala podle Bašty varování i ruská strana, že dojde k útoku chemickými zbraněmi v Ghútě v Sýrii.

„Jejich verze předpokládala, že organizace Bílé přilby zorganizuje falešný chemický útok s množstvím obětí, který bude okamžitě přenášen satelitním vysíláním do celého světa. Jako odvetu Spojené státy zasáhnou vládní čtvrť v Damašku raketami. Nejprve ruský velvyslanec v USA a posléze (13. 3.) náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov varovali Spojené státy před tímto postupem, který by vedl k vojenské konfrontaci obou velmocí. Syrský scénář se naštěstí nenaplnil,“ oddechl si Bašta.

Někdejšímu diplomatovi se zdá zajímavé, že zakladatelem organizace Bílé přilby je bývalý britský důstojník James Le Mesurier a Gerasimovo varování před údajně chystaným útokem Bílých přileb přichází ve stejné době jako projev Theresy Mayové v britském parlamentu. Právě kvůli této časové shodě si Bašta položil otázku, zda informace o údajném zapojení Ruska do útoku na Skripala a o údajně chystaném útoku v Ghútě předala Rusům a Britům jedna a tatáž osoba. Osoba, která si přála rozpoutat válku.

„Nemohu se ubránit myšlence, že kdyby se britští a ruští zpravodajci sešli a udělali nepředstavitelné a prozradili si navzájem své zdroje tak závažných informací, možná by zjistili, že obě strany spolupracují se stejnými lidmi nebo institucemi. Ostatně v dějinách špionáže podobných epizod najdeme dost. Někdy se za tím skrývá pomsta, jindy jen touha prodávat zbraně oběma válčícím stranám,“ uzavřel svůj text Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

19:10 Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

Na plénu Poslanecké sněmovny se to v úterý hemžilo názory týkajícími se kauzy Vrbětic. Nezařazený po…