Je po třiceti letech co oslavovat? Zamyšlení Stanislava Křečka

06.10.2019 17:55 | Zprávy

Zástupce ombudsmanky Anny Šabatové Stanislav Křeček se domnívá, že řada lidí, kteří v listopadu 1989 cinkali klíči, netoužila po dnešní podobě kapitalismu. Položil si proto otázku, zda je třicet let po sametové revoluci vůbec co oslavovat. Vrátil se v této souvislosti i k úmrtí Karla Gotta.

Je po třiceti  letech co oslavovat? Zamyšlení Stanislava Křečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

Stanislav Křeček v textu pro Aktuálně.cz konstatoval, že za minulého režimu nesměl člověk užívat víc než jeden byt. Bylo to omezení svobody. Současně to však znamenalo, že nikdo nemohl vlastnit 20 bytů a rýžovat na nich přemrštěné nájemné. Otázka je, co je lepší.

Debaty, nebo spíše výkřiky nad smutnou událostí posledních dnů – úmrtím K. Gotta, učinily tento stav ještě méně přehledným, než byl dosud. Vyčítá-li dnes kdekdo Gottovi, že byl „loajální s komunistickým režimem“, nebo se podílel na „blasfemii normalizačního režimu“, a nám všem se připomíná nedostatek „života v pravdě“, pak chybí vědomí o tom, jak málo se politika odráží v denním životě obyčejných občanů. Opravdu si někdo vážně myslí, že těm, kterým se líbily písničky K. Gotta, nějak vadily ty řeči a podpisy kolem tzv. Anticharty? Brali to jako nezbytnost, kterou nemohou ovlivnit, ale kterou si nenechají kazit život... jít do práce a postarat se o děti totiž museli obyčejní lidé v únoru 1948, stejně tak jako v listopadu 1989 a budou muset i v listopadu 2019. Jenom je nějak problém v tom, že lidé tuší, že minulý režim byl sice nepřijatelný, ale jen do jisté míry,“ upozornil Křeček v textu na blogu Aktuálně.cz, který vyšel také 5. října v deníku Právo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…