Je to tady. ODSka na Klause nasadila nejtěžší váhu. Monstrplán, který zatřese Sněmovnou. Jenže do hry právě vstupuje Okamura

12. 4. 2019 11:40

ODS není ani zdaleka v úzkých, jak by se mohlo zdát. Ačkoli se jí doposud nepodařilo vyšachovat Klause juniora ze školského výboru, své snažení rozhodně nevzdává. Pokud by totiž nevyšel ani druhý pokus na zvolení jiného předsedy výboru, nastává takzvané krizové řešení. A do něj se už zástupci občanských demokratů zákulisně pustili.

Je to tady. ODSka na Klause nasadila nejtěžší váhu. Monstrplán, který zatřese Sněmovnou. Jenže do hry právě vstupuje Okamura
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rozprava vedení SPD
reklama

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16210 lidí

Nejprve shrňme pozadí, které je už všeobecně známé. Občanští demokraté vyloučili Václava Klause ze svých řad, ale ponechali jej ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Zkraje dubna se ho odsud pokusili vystrnadit, neuspěli. Klaus hlasování přežil a poslanec ODS Baxa shořel jako papír. Neúspěch? Ano, ale celkem běžný. V minulosti se podobný truc podařil ANO stejně jako dalším partajím. Následně zástupci opoziční ODS přišli s novým řešením. Chtěli zařadit bod na jednání pléna Sněmovny a nechat veřejně hlasovat o Klausově odvolání. Ani to zřejmě nevyjde.

„Klaus mladší bude mít další potenciál, protože na jednání volebního výboru bylo schváleno a doporučeno hlasovat o jeho odvolání z předsedy takzvaného školského výboru na nadcházející schůzi Sněmovny tajně,“ prozradil nejmenovaný člen Parlamentu. Ten také zdůraznil, že tajná volba zcela evidentně udrží Klause mladšího v jeho pozici.

Ale to jsme teprve na začátku. Jestliže nevyšel plán A a do čela školského výboru neprošel poslanec Baxa, nevyjde zřejmě ani už zmíněná tajná volba na půdě Poslanecké sněmovny. Co dál? „ODSka bude chtít zatřást Sněmovnou a směnit výbory. Aktivní je v tomto ohledu především její poslanec Žáček a poslankyně Černochová. Oba už obcházeli několik zástupců jiných stran s dotazy na směny výborů,“ uvedl náš další zdroj z Parlamentu. Dokonce nám i řekl, čeho by se případné změny týkaly. Má jít o jeden z nejvlivnějších výborů, a sice ten pro bezpečnost.

V současnosti jej vede Radek Koten z SPD, který má navíc za sebou dva extrémně zkušené politiky. Šéfa poslanců SPD Radima Fialu a předsedu SPD Tomia Okamuru. Ačkoli se tito dva stejně jako SPD přímo nepodílejí na vládě hnutí ANO, hrají v hlasování Sněmovny velmi důležitou a nenahraditelnou roli. Tomio Okamura i Radim Fiala navíc vědí, že ODS je v úzkých a podobné, byť pouze teoretické, směně budou chtít zcela jistě zabránit. Páky na to mají.

„Nikdo s námi o tom nejednal,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Radima Fiala. Zeptali jsme se ho totiž přímo. Stejně tak i ODS. Chtěli jsme vědět, jestli hodlá takzvaně propachtovat výbory, aby zůstala zachována její tvář. „Nic takového neplánujeme. Je to fake news,“ odvětila na naši otázku tisková mluvčí ODS Jana Havelková.

Své otevřené stanovisko ParlamentnímListům.cz sdělil i současný šéf velice vlivného výboru pro bezpečnost Radek Koten z SPD. Dodejme znovu, že podle několika našich zdrojů mají o tento výbor zájem nejen občanští demokraté (poslanec Žáček), ale rovněž Piráti.

„Vedení SPD by s touto výměnou rozhodně nesouhlasilo, a ani nemáme žádné dostupné informace, kromě dotazu od Vás. Na rozdíl od kolegy Žáčka jsem držitelem bezpečnostní prověrky Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné. Jistě si pamatujete hon na čarodějnice na sklonku roku 2017, kdy jsem byl do vedení výboru nominován a schválen,“ uvedl Koten pro ParlamentníListy.cz.

„Tehdejší označování mojí osoby některými poslanci jako ‚nebezpečí pro Českou republiku‘ nebo články s nadpisem ‚Rudý konzistentní komunistický řezník‘ byly tendenčně vytvořeny a omílány pouze pro moji osobní i stranickou dehonestaci. Jak se později ukázalo, byly naprosto lživé, protože prověrku od NBU na 2. nejvyšší stupeň jsem získal. Prověrkou tehdy podmiňovali poslanci DEMO-BLOKU jako kvalifikační předpoklad pro vedení tohoto výboru, což jsem bez výhrad splnil. Zajímalo by mě tedy, zda tento ‚kvalifikační předpoklad‘ by byl vyžadován i na poslancích ostatních stran,“ uzavřel.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Je tak patrné, že osud Václava Klause neleží už ani v jeho rukách, jelikož se z něho ve Sněmovně stalo téma, které bude dlouhodobě poškozovat ODS. Ta není Klause schopna odvolat, a pokud se otevřeně nedohodne se zástupci SPD a ANO, nezmůže s ním nic.

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 28815 lidí

„To tak je, protože on se bude jen smát, nemusí dělat lautr nic, protože ty výbory se měnit nebudou. ODS rozjela velkou akci, ale nic to nepřinese. Netýkalo by se to jen toho bezpečnostního výboru, ale v kuloárech se hovořilo také o výboru pro obranu, kde je Jana Černochová, stejně jako je potřeba říct, že ANO nechce ani Piráta Vojtěcha Pikala v organizačním výboru či Danu Balcarovou ve výboru pro životní prostředí,“ uzavřel náš zdroj z koaličních řad. „A to už by rozhodilo úplně všechno,“ dodal ještě.

Dodejme, že v opakovaně diskutovaném školském výboru je vedle předsedy Václava Klause také sedm dalších místopředsedů. Pirát Lukáš Bartoň, Miroslav Grebeníček (KSČM), Milan Hnilička a Karel Rais z hnutí ANO, Tereza Hyťhová (SPD), Jiří Mihola (KDU-ČSL) a Kateřina Valachová z ČSSD a dalších šestnáct členů. Nejvíce jich je z hnutí ANO: Stanislav Fridrich, Ivan Jáč, Marcela Melková, Věra Procházková, Jan Richter, Miloslava Rutová, Julius Špičák a Ivo Vondrák. Dva zástupce má ODS: Zuzanu Majerovou Zahradníkovou a Martina Baxu. Členem je také Petr Gazdík (STAN), Pirátka Lenka Kozlová, Ivo Pojezný (KSČM), František Vácha (TOP 09), Lubomír Zaorálek (ČSSD) a také Lubomír Volný, který byl zvolen za SPD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…