Je to tady. Senát chce řešit schopnost Zemana vykonávat funkci. Havlíček zuří: Nevkus!

11.10.2021 18:20

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) svolal na 19. října senátní ústavní komisi, která by se měla zabývat zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana. Měla by se řešit možnost aktivace článku 66 ústavy, podle níž není prezident nadále schopen zastávat svůj úřad.

Je to tady. Senát chce řešit schopnost Zemana vykonávat funkci. Havlíček zuří: Nevkus!
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

„Panu prezidentovi přeji brzké uzdravení, ale jsme v situaci, kdy je potřeba mít jasně vyříkané postupy, pokud by k brzkému uzdravení nedošlo,“ napsal senátor na Twitter s tím, že se nejprve na ústavním výboru chtějí zabývat možnými postupy při pokračující vážné nemoci prezidenta.

„Pokud by nemohl prezident vykonávat svoji funkci, bude paralyzován chod ústavních funkcí. Svolal jsem proto ústavní komisi Senátu k řešení možností, mezi které patří i mimo jiné článek 66 ústavy – prohlášení prezidenta za neschopného výkonu úřadu,“ dodal senátor.

Jako nevkusné to označil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „Bylo by to předčasné, necitlivé a nekorektní. Cítím politický tlak a snahu o zviditelnění. Je to velmi nevkusné,“ reagoval Havlíček podle informací serveru Novinky.cz.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády v demisi

Anketa

Je v pořádku spekulovat o sesazení prezidenta Zemana ze zdravotních důvodů?

hlasovalo: 17729 lidí
Prezident Miloš Zeman je podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitky Zinke stabilizovaný. Jeho zdravotní stav je ale nejspíše vážnější, protože je podle dostupných informací umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO). Konkrétní informace k Zemanovu zdravotnímu stavu ani Hrad, ani Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral nezveřejnili. Zavoral pouze uvedl, že je Zeman hospitalizován v souvislosti s chronickým onemocněním, s nímž se léčí.

Podle politiků i expertů má ale veřejnost právo vědět, jaký je prezidentův zdravotní stav. To si myslí i prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Chtěl bych mu doporučit, pokud si to mohu dovolit, aby povolil svým ošetřujícím lékařům podávat informace o jeho zdravotním stavu,“ prohlásil Kubek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

13:46 Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

Zpěvák Jaroslav Hutka, který v předvolební kampani pomáhal Pirátům, nyní nešetří kritikou na nově vz…