Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

18.2.2020 7:31 dop.

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil svou další iniciativu, 3 000 statečných. Reakce na toto oznámení byly různé, od výsměchu přes nepochopení až po rozčarování, že chce Čižinský ještě dále štěpit už velmi rozštěpenou opozici. Stále panují rozpory o tom, co vlastně chce 3 000 statečných dělat, jaké budou jejich metody a čeho chtějí dosáhnout. Nyní se alespoň částečně Čižinský projevil, co vlastně chce a co nechce. Kopance přiletěly od ODS. Mimo jiné i proto, že se Čižinský opřel do 90. let. Ale našel se někdo, kdo souhlasil.

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné

Facebooková skupina iniciativy nenabízí ve směru ideologie mnoho konkrétního. „Jsme skupina aktivních lidí, kteří už nechtějí nečinně přihlížet tomu, co se v české politice děje. Sami chceme přispět ke změně. Až nás tu budou 3 000, vydáme se do ulic. Ne demonstrovat, ale mluvit s lidmi a získávat je pro společnou věc. Česká republika potřebuje novou politickou sílu, která ji pomůže dát do pořádku. A vy můžete být u toho,“ informuje. Co je ale ona společná věc a co znamená dát ČR do pořádku, v této krátké deskripci definováno není. Hned první pravidlo skupiny na Facebooku nabízí malou indicii, ale jen malou: „Buďme k sobě zdvořilí a poslouchejme se. Můžeme mít na spoustu věcí různé názory. Ale na základních věcech v naší republice, jako je spravedlnost a důstojný život pro všechny, nám záleží všem stejně.“

Anketa

Je v Polsku a Maďarsku ohrožena demokracie?

hlasovalo: 12677 lidí

Co Čižinský vyznává, odhalil v jednom facebookovém příspěvku. „3 000 statečných nemají pravou nebo levou ideologii, máme společnou snahu změnit praktické věci – a na těch se všichni shodneme. Nikdo přece nemůže rozporovat to, že by u nás měly být lepší silnice a železnice, že bychom se měli starat o seniory, kteří celý život poctivě pracovali, že by každý měl mít dostupnou kvalitní zdravotní péči nebo že bychom měli žít v zemi s čistým ovzduším a vodami.

Za mě je stupnice pravice–levice trochu přežitek. Společnost se změnila a platí věta, ‚všichni jsme sociální demokraté‘ – ani ‚pravicové‘ strany nezpochybňují základní hodnoty, díky kterým tady můžeme společně žít, aniž bychom se mlátili klacky po hlavách,“ prohlásil starosta Prahy 7 Čižinský.

Jan Čižinský

„Nikdo už určitě nechce návrat divokých devadesátek, kdy jsme si mysleli, že nás všechny zachrání opačný extrém proti socialismu, systém divokého západu – urvi, co můžeš, a kašli na ostatní. Ten nás dovedl, kde jsme, a nesmíme v tom pokračovat,“ vymezil se Čižinský proti devadesátým letům.

Kritika se na Čižinského hlavu snesla hlavně z řad ODS. Poslanec Jan Skopeček prohlásil, že dělení na pravici a levici je přežitkem jen pro totální levičáky, kteří se svoji politickou orientaci bojí naplno přiznat.

„Progresivní levice svým pochodem institucemi posiluje a dnes nám vládne. O to víc potřebujeme pravici bránící svobodu jednotlivce! Obludné je i to laciné plivání na 90. léta. Je to urážející vůči všem lidem, kteří v té době vzali osud do vlastních rukou, začali podnikat a měnit socialismus v kapitalismus. Bylo to období rozšiřování svobody jednotlivce a omezování moci státu. Jaká škoda, že dnes zažíváme pravý opak!“ vymezil se proti starostovi Prahy 7.

Ozvala se také zastupitelka Prahy 2 Lenka Mottlová, která o Čižinském řekla, že není ani oblečený, ani svlečený, ani koza, ani vlk. „Jen to tak stýká jak sliz,“ pravila s dovětkem: „A tak se z 20ti letého politika z konzervativní KDU a skauta stal socan bez programu.“

Přisadil si i europoslanec Jan Zahradil, který prohlásil, že Čižinský hodlá praktikovat „nepolitickou politiku“. S Mottlovou se shodli, že z Čižinského nebude ani druhý Masaryk, ani druhý Havel.

Kdo ale našel pochopení pro Čižinského aktivismus, je pravidelný pořadatel demonstrací Tomasz Peszynski, který rozepsal svůj souhlas v bodech:

1. Já se necítím ani levičák, ani pravičák a myslím, že většina lidí to má stejně. Proto oceňuju snahu nestavět ideologické bariéry.
2. Čižinský říká to samé, co Macron v roce 2016 (doufám, že jeho zahraniční politika nepůjde stejným směrem, ale nejsme Francie, tak asi ne).
3. Sociální demokrat je v tomto směru třeba chápat jako sociální a demokrat. A to můžu klidně podepsat.
4. Více se nedovíte, program stále není, ale já jednoznačně říkám, že to nevadí... Bylo jasně řečeno, že program se bude sestavovat na základě mínění oněch 3 000 lidí a to mně přijde fajn.
5. Takže pořád to ještě není nic, z čeho si lidi sednou na zadek, ale za mě to jde správným směrem..
6. Je mi jasný, že to zase schytám, ale musím bejt Statečný.

A dodal: „To zase bude v ideologických alejích nablito... jak napravo, tak nalevo.“

„Takže 3 000 skrytých sociálních demokratů? A ví to v Liďáku? Já si teda myslím, že ‚my jsme všichni Gogo‘, akorát Čižinský je letadlo, bezuhlíkový. Spíš teda takovej kluzák...“ smál se starostovi právník Tomáš Tyl.

„A jak jsem varoval už loni v létě, z Milionu chvilek se nakonec vyloupne: Čižinský a spol.“ doplnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kasTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

21:02 Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

„Je třeba intenzívně uvažovat, jak snížit průměrnou inteligenci nadbytečného lidstva, aby se dalo ef…