Senátor McCain, který platí za Obamova tvrdého odpůrce a kritika, zbrojní podporu ukrajinské armády podporuje. Na tiskové konferenci, kde ohlásil úmysl připravit příslušný zákon, ho doprovázela asi desetičlenná skupina republikánských i demokratických senátorů. Podle Reuters je to další nátlak na Obamu, aby poskytl Ukrajině zbraně.
Loni v prosinci již americký Kongres schválil právní předpis, který umožňuje zbrojní dodávky na Ukrajinu. Obama sice tento zákon podepsal, nadále ale může rozhodnout, zda zbraně skutečně Ukrajině poskytne. McCainův ohlášený návrh zákona by dodávky automaticky vyžadoval. Ačkoli mají republikáni v Senátu i Sněmovně reprezentantů pohodlnou většinu, prezident může rozhodnutí zákonodárců vetovat.
Ve Washingtonu se v poslední době spekulovalo, že Obamova administrativa změní dosavadní přístup, který je omezen na diplomatickou pomoc a dodávky podpůrného vojenského materiálu, nikoli však zbraní. V úterý ale mluvčí Bílého domu Josh Earnest prohlásil, že je nereálné předpokládat, že USA by mohly Ukrajině poskytnout pomoc v takovém rozsahu, aby se ukrajinské ozbrojené síly vojensky vyrovnaly Rusku. Dodal také, že USA podporují mírové řešení. Tím podle některých komentářů avizoval, že Washington žádné zbraně na Ukrajinu nepošle.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.