Jiří Drahoš je ve hře na místo Gazdíka, prozradil v ČT Rakušan. A také, že padne vysoký manažer

19.06.2022 14:10

Předseda hnutí STAN, ministr vnitra Vít Rakušan přišel do nedělních Otázek Václava Moravce vysvětlovat okolnosti kauzy Petra Hlubučka (STAN). Odmítl, že by ovlivňoval kauzu, jak tvrdí opozice. Nevidí proto důvod, aby on sám rezignoval: „Nejsem s touto kauzou spojený a Redla neznám,“ řekl Rakušan. Gazdík mu rezignaci na posty ministra školství a místopředsedy STAN prý nabídl sám. „Řekl jsem mu, že to na vládu i na naši stranu vrhá špatný stín,“ zmínil Rakušan, že chce odříznout všechny s vazbami na obviněné v této kauze.

Jiří Drahoš je ve hře na místo Gazdíka, prozradil v ČT Rakušan. A také, že padne vysoký manažer
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan

Rakušan situaci komentoval jako „nejtěžší okamžiky mé politické kariéry“. Zopakoval, že nevidí důvod odcházet z politiky, jak ho vyzývá opozice, zejména pak předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který ho podezřívá z ovlivňování kauzy Hlubuček.

„Neuvažuji o odchodu, nejsem žádným způsobem s touto kauzou spojený, pana Redla jsem v životě neviděl, nemám na něj ani číslo. Odmítám, že bych se na vnitru dopouštěl něčeho špatného, jak tvrdí SPD a Andrej Babiš, že bych něco ovlivnil. Nevidím důvod, proč bych nemohl být dál ministrem vnitra,“ prohlásil Rakušan.

Odmítl také Babišovo tvrzení, že by se někdy dotazoval bývalého či současného policejního prezidenta na kauzu Hlubuček. „Nemám žádné nadstandardní informace. (Bývalý policejní prezident) Švejdar sám potvrdí, že jsem nikdy nezmínil jméno Hlubuček, jak tvrdí Babiš,“ řekl Vít Rakušan.

A Rakušan dodal: „Kdyby přitom Babiš neřekl ‚údajně‘, tak ho zažaluji. Dopustil se hrubé pomluvy. Pokud bych na policii měl vliv a uplatňoval bych ho, nedošlo by k takovému policejnímu zásahu,“ zopakoval.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v neděli na twitteru oznámil, že rezignuje k 30. červnu na funkci ve vládě. Skončí i jako místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Gazdík uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu a koalici na prahu předsednictví v Evropské unii, které na Česko připadá v druhé polovině roku.

Média v posledních dnech upozorňovala na jeho styky s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku.

Rezignaci Rakušanovi Petr Gazdík prý nabídl sám: „Když jsem se dozvěděl, že schůzky Gazdíka s Redlem byly častější, tak Petr Gazdík přišel sám, že mi nabízí rezignaci. Měli jsme schůzku v pátek odpoledne. Řekli jsme si, že si během víkendu zavoláme a potvrdíme si páteční rozhodnutí, abychom měli jasno. Včera jsme si jeho rozhodnutí potvrdili. Řekl jsem mu, že i když není obviněn, ani podezřelý, ani zapojen do pražské kauzy, tak ve stínu toho, co byl Redl zač, jsou jejich schůzky nevysvětlitelné. Vrhají špatné světlo na celou vládu a hnutí STAN,“ řekl ministr vnitra s tím, že si váží Gazdíkova rozhodnutí.

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 3019 lidí
Poslanecký mandát si podle Rakušana Gazdík ponechá: „Zůstává i nadále poslancem hnutí STAN. Velmi rázně vyvodil politickou odpovědnost,“ řekl Rakušan.

Nyní prý hnutí STAN už hledá nového ministra školství. Na dotaz, zda se uvažuje o výměně resortů, sdělil, že zatím ne. V následujícím týdnu STAN hodlá oznámit jméno Gazdíkova nástupce. Jako potenciální kandidáty zmínil senátora Jiří Drahoše nebo senátora Miroslava Plevného.

S europoslancem Stanislavem Polčákem, který byl také v kontaktu s obviněným Redlem, bude budoucnost řešit pražská organizace STAN. „Nesmíme několika lidem, kteří přímo kradli, nebo byli naivní a nedocenili své kontakty, dovolit zkazit budoucnost a pověst hnutí,“ sdělil Rakušan.

„Je třeba odstřihnout z hnutí STAN všechny, kteří mohli mít vazby na obviněné v kauze kolem Hlubučka, uvítal bych vyvození politické odpovědnosti,“ řekl předseda hnutí, podle nějž STAN „běží o svou budoucnost“. „Hnutí STAN na tom není dobře. Vím to a nesu za to zodpovědnost, dobíhá nás naše minulost, kontakty s Michalem Redlem měl každý odmítnout,“ dodal Rakušan.

Gazdík podle Rakušana ukázal, že umí vyvodit odpovědnost. Ministr vnitra doplnil, že „by uvítal vyvození politické odpovědnosti" i v případě Polčáka, i když ten stejně jako Gazdík v policejním spisu není veden jako podezřelý či obviněný.

Ministr vnitra plánuje odvolání generálního ředitele České pošty Romana Knapa, který se také setkal s obviněným lobbistou Redlem. Resort vnitra pak vypíše na zmíněný post výběrové řízení.

Rakušan se znovu opřel do Andreje Babiše, který ve Sněmovně minulý týden burcoval, že „STAN loupí pod vlivem kokainu“. „Mě to uráží. Bývalý premiér se teď staví do role morální autority. Babišovi se nelíbí, že jsem na ministerstvu vnitra a že policie není pod politickým tlakem, to je situace nová. My od začátku neříkáme, že je to kampaň ani účelovka,“ připomněl Rakušan Babišova slova z minulosti.

Rakušan plánuje svolat mimořádný celostátní sněm STAN už o prázdninách, aby mělo hnutí nové vedení před komunálními volbami.

Obvodní soud pro Prahu 9 v pátek poslal do vazby bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) a další dva obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku. Policie tvrdí, že skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Ve středu informovalo státní zastupitelství o tom, že policisté v případu obvinili 13 lidí.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

19:10 Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

Slovenský premiér Robert Fico se rozčílil kvůli předsedovi Úřadu pro regulaci síťových odvětví. Důvo…