Jiří Ovčáček už nehledá Peroutkův článek. Ale studiem jeho doby došel k tomuto varování pro dnešní společnost

03.01.2019 20:21

Časopis Reflex přinesl interview s člověkem, do kterého se kritici a odmítači prezidenta Zemana trefují již dlouho. Není to nikdo jiný než prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Témata byla různá, od nedostatku satiry přes Ferdinanda Peroutku až po vyhozený věnec na Národní třídě. A Ovčáček také varoval před fašismem: „Byli to lidé z tzv. vyšších vrstev, kteří podlehli fašismu. Byli to lékaři, právníci, kteří už v té době začali přijímat protižidovské zákony. Byli to někteří studenti filozofické fakulty, kteří zavázali smyčku kolem krku busty TGM. Nepodceňujme tyto věci.“

Jiří Ovčáček už nehledá Peroutkův článek. Ale studiem jeho doby došel k tomuto varování pro dnešní společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček

Podle Reflexu je Ovčáček nejznámější mluvčí Hradu, jaký kdy byl, vznikly o něm již dvě divadelní hry. Někteří lidé prý ani nevěří, že existuje, že je jen robotem, který má od prezidenta odvádět pozornost. „Jaké to je?“ ptal se reportér Ovčáčka na jeho pověst. Ten řekl, že si nestěžuje, neboť na něj reagují lidé velmi pozitivně. „Musíme oddělit dvě věci: sociální sítě a reálný život,“ řekl mluvčí, když mu to reportér nechtěl věřit. Když ho onehdy v metru kontrolovali revizoři, reagovali prý na něj a prezidenta příznivě, což Ovčáčka potěšilo, protože to znamená, že i v Praze jsou takoví, kteří mají prezidenta rádi. „Něco jiného jsou sociální sítě, které jsou taková stádní záležitost,“ míní mluvčí. Vysílání derniéry hry Ovčáček čtveráček ho prý potěšilo, protože podle něj v Čechách chybí satira typu Česká soda.

Anketa

Měly by Spojené státy stáhnout svá vojska ze Sýrie?

93%
7%
hlasovalo: 7077 lidí

Odmítá, že by jen hrál svou roli. „S prezidentem názorově souzním. Nejsem typ profesionála, který jen tak zastupuje politika. Na základě našich častých diskuzí o politice, literatuře a historii jsme naladěni na společnou strunu a rozumíme si,“ řekl. Zemanovými výroky prý není nikdy překvapen, protože je s ním prezident konzultuje. A pokud jde o jeho aktivitu na Twitteru: „Od počátku jsme byli s prezidentem domluveni, že budu působit jako aktivní mluvčí, jen nesmím překročit určitý názorový rámec.“ Když se ho reportér ptal, co to znamená, Ovčáček to vysvětlil: „Jsem trojjediný: prezentuji stanoviska pana prezidenta, hájím stanoviska pana prezidenta a hájím pana prezidenta. Souvisí to také s tím, že byla schválena přímá volba a Miloš Zeman je aktivní prezident.“

Článek Ferdinanda Peroutky už prý nehledá: „Soudní proces byl vrácen na počátek a nyní se týká Ministerstva financí.“ Dodal, že se díky hledání blíže seznámil s obdobím druhé republiky a vidí v období 1938 a 1939 určité paralely s dneškem.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18948 lidí
Ovčáček se též vyjádřil ke slovům Stevena Kinga, velvyslance USA v ČR, který na právnické fakultě vysvětloval, proč se Donald Trump ještě nesetkal s Milošem Zemanem. Podle Kingových slov to je proto, že Zeman je spojován s Rusy a nevypadalo by to dobře. „Nemrzí vás, že se americký prezident takto distancuje od Miloše Zemana?“ zeptal se reportér. Ovčáček řekl, že nikoliv. „Naopak to chápu, protože situace Donalda Trumpa je velmi složitá a je atakován z mnoha stran informacemi, které jsou nepravdivé.“ Doplnil, že neví, že by Trump byl zvolen na základě ruských intervencí a označil tato tvrzení za fake news.

Anketa

Kdo pronesl nejlepší vánoční/novoroční projev?

80%
7%
hlasovalo: 13014 lidí

A jako poslední se Ovčáček vyjadřoval k atmosféře ve společnosti. Reportér se ho zeptal, jestli opravdu považuje vyhození kytice na Národní třídě za nebezpečí protofašismu, a co je tedy povstání Žlutých vest ve Francii. Ovčáček odvětil, že Francie má jiné a mnohem bouřlivější tradice. A co se stalo na Národní třídě i před budovou Českého rozhlasu, se prý dotklo řady lidí v této zemi. „Existují skupinky lidí, kteří destruují různá oficiální výročí v této zemi. A já se velmi obávám třicátého výročí listopadu 1989. Tady dochází k tomu, že veškeré hodnoty, které jsme v době revoluce v listopadu 1989 artikulovali, za které jsme bojovali, jsou destruovány,“ vyjádřil se mluvčí a konkretizoval, že jde právě o ony vyhozené květiny nebo sprosté pokřikování na premiéra.

„A to je fašismus?“ tázal se reportér. Ovčáček to spojil s již zmíněnou druhou republikou a Ferdinandem Peroutkou. „Byli to lidé z tzv. vyšších vrstev, kteří podlehli fašismu. Byli to lékaři, právníci, kteří už v té době začali přijímat protižidovské zákony. Byli to někteří studenti filozofické fakulty, kteří zavázali smyčku kolem krku busty TGM. Nepodceňujme tyto věci,“ apeluje prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Což souzní i s jeho novoročním poselství, které dal na svůj účet na Twitteru: „Předsedové parlamentních komor poukázali, shodně s panem prezidentem, na závažné nebezpečí pro českou společnost. V čase 30. výročí listopadu 1989 nás ohrožuje šíření kultu nenávisti, který ničí svobodný a demokratický dialog. Lék je jediný. S úctou přistupujme k názorům druhých!“

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…