Josef Klíma: Češi vždy hledají nepřítele. Teď mají gaye

13.08.2011 13:25

Podle novináře Josefa Klímy by festival Prague Pride propagující homosexualitu téměř zapadl. Málokdo by se prý chtěl promenovat s tak chudým programem, jako má tato několikadenní akce, aby dokázal, že je sexuálně nějaký. Myšlenka festivalu začala umírat na nedostatek vnějších nepřátel, ale jenom do té doby, než se do ní pustil prezident Václav Klaus a jeho vicekancléř Petr Hájek, píše Klíma v Lidových novinách.

Josef Klíma: Češi vždy hledají nepřítele. Teď mají gaye

Klíma vzpomíná na doby, kdy lidé museli svou orientaci skrývat, aby neztratili práci nebo svobodu. „Jenže už v devadesátých letech pochodovali ulicemi New Yorku gayové v tangách naprosto beztrestně a hrdě se u toho muckali," píše novinář.

Homosexuálové ztratili většinu vnějších nepřátel. Ideologii by bez Hájka došel dech

Prý se chtěl k takovému průvodu přidat s transparentem „Jsem heterosexuál - No a co?". Jeho američtí přátelé ho ale varovali, ať tam s tím nechodí, jinak že ho účastníci pochodu zmlátí.

„Myšlenka i ideologie začaly umírat jako většina „ismů" - na nedostatek vnějších nepřátel. K čemu také bojovně rukovat na barikády, když zjistíte, že barikáda stojí v ulici, z níž se mezitím stala slepá?" diví se Klíma.

Stejný trend by se mohl udát v Praze nebýt pražského primátora, který dal pochodu záštitu, a českého prezidenta, který ji prostřednictvím svého vicekancléře odsoudil. Homosexuálům jako dar z nebe spadl nový vnější nepřítel.

Na pražskou radnici i Hrad se snáší vlna výtek. „Čaruje se s deviací coby označením úchylky či odchylky, abychom, proboha zůstali aspoň politicky korektní, když už jsme šlápli do hovna. (Mimochodem - samozřejmě že jde o biologickou odchylku, když příroda naprogramovala nás, savce, v reprodukční rovnici: samec plus samice rovná se mládě. Bez ohledu na nějaké konzervativní křesťanské hodnoty)," popisuje Klíma mediální kauzu.

VÍCE Hájek a homosexuálové

Novinář ale situaci v Praze srovnává s Londýnem, kde jsou na tom mnohem hůř, protože se tam rabuje a páchá násilí.

Česká společnost zkrátka potřebuje nějakého „placebo nepřítele", protože u nás nehrozí tsunami, bombové útoky nebo miliony přistěhovalců, uzavírá Klíma.

Související:

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…