Pane hejtmane, k 31. lednu končíte ve funkci hejtmana. Jak budete na práci vzpomínat? Co Vám povolání dalo, ale naopak i vzalo?
Byla to pro mě velká životní zkušenost, práci hejtmana Karlovarského kraje jsem dělal s plným nasazením. Co mi tahle práce dala – zažil jsem spoustu setkání se zajímavými lidmi, měl jsem příležitost udělat, co je v mých silách, pro kraj, který mám rád. Vzala mi spoustu volného času, možná kousek zdraví v okamžicích stresu, ale nechci si stěžovat, to k té práci patří.
Jako hlavní důvod Vaší rezignace se uvádí kumulace funkcí, kdy jste jako hejtman současně vykonával i funkci poslance. Je to ale skutečně ten hlavní důvod, proč jste se rozhodl odejít? Přeci jen k rezignaci Vás vyzývalo i usnesení strany, které jste ale nerespektoval. Co se tak nyní změnilo?
Především jsem se nerozhodl sám, že budu rezignovat. Byl jsem k tomu vyzván usnesením z listopadové karlovarské okresní konference ČSSD, která mi dala ultimátum do 12. prosince 2014, abych se rozhodl pro jednu ze svých funkcí, aniž by to se mnou kdokoliv předem projednal. Až dosud jim mé dvě funkce nevadily, shodli jsme se na tom, že zastávat post hejtmana a poslance je pro náš malý kraj výhodné. Jak se ukázalo, tak karlovarská a chebská ČSSD už si to nemyslí. Navíc jsem do poslanecké sněmovny před dvěma lety vůbec kandidovat nechtěl. Krajský výkonný výbor mě ale přesvědčil, že je to nezbytné a já jsem ustoupil. A místo jednoho mandátu jsme pro Karlovarský kraj získali dva, volby tedy byly pro ČSSD velmi úspěšné.
Nezvažoval jste obdobně jako Michal Hašek či Jiří Zimola, že byste se vzdal mandátu poslance a zůstal hejtmanem. Proč?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková