Jsou teroristé hrozbou pro jaderné elektrárny? I to padlo v ČT při vzpomínkách na Černobyl

26.04.2016 21:50

V den 30. výročí výbuchu ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu přišel do pořadu Interview ČT24 expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza. Hovořil nejen o samotné havárii, ale i o možných útocích teroristů na jaderné elektrárny.

Jsou teroristé hrozbou pro jaderné elektrárny? I to padlo v ČT při vzpomínkách na Černobyl
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

„Byla to největší jaderná havárie v dějinách, zřejmě větší než japonská Fukušima,“ podotkl Bříza k celé havárii. V době, kdy se událost stala, docházelo podle něj k utajování a zkreslování informací. 

„Strach, obavu jsem měl, než jsem se začal zajímat o jaderné zbraně a jadernou energetiku. Obava ze mě významně poklesla. S větším množstvím informací, které mám, si myslím, že nehrozí nějaké větší ohrožení,“ podotkl. Břízovi v době havárie Černobylu bylo osm let. 

Podle něj nás Černobyl v současné době nijak významně neoohrožuje. Jak následně dodal, co se děje v jádru reaktoru, jaká je teplota, to nyní nedokáže nikdo říct. Jednou z příčin nehody Černobylu byla podle Břízy chybná konstrukce reaktoru a také experiment, který byl v jaderné elektrárně prováděn.

„Aby byla obyvatelná zóna v okolí Černobylu, to bude minimálně ještě jedno století trvat,“ podotkl Bříza.

Jak následně Bříza uvedl, české jaderné elektrárny jsou bezpečné a nemusíme se žádného podobného výbuchu jako v Černobylu či ve Fukušimě obávat. Žádné havárie se podle experta nedají v dnešní době ani ututlat. 

Bát se teroristických útoků na jaderné elektrárny podle Břízy nemusíme. „Ale být ve střehu ano,“ vyjádřil se k tématu Bříza. Podle něj jsou totiž jaderné elektrárny dobře chráněny a konstruovány, tak aby ustály například i náraz velkého dopravního letadla. Navíc například české jaderné elektrárny jsou chráněny bezletovou zónou. 

Daleko závažnější je podle něj špinavá bomba. „Obávám se toho, že špinavá bomba bude zrekonstruována a naše generace se dožije toho, že bude použita. Principem špinavé bomby je rozmetat do ovzduší co nejvíce látek v tom smyslu toho záření. Není to jaderná bomba,“ uvedl závěrem Bříza.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Írán spustil dronový útok na Izrael. Netanjahu promluvil k národu. Napětí houstne

23:30 Írán spustil dronový útok na Izrael. Netanjahu promluvil k národu. Napětí houstne

Zdá se, že ve světě se otevírá nová válečná fronta. Mezi Izraelem a Íránem. Premiér židovského státu…