Jsou teroristé hrozbou pro jaderné elektrárny? I to padlo v ČT při vzpomínkách na Černobyl

26.04.2016 21:50

V den 30. výročí výbuchu ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu přišel do pořadu Interview ČT24 expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza. Hovořil nejen o samotné havárii, ale i o možných útocích teroristů na jaderné elektrárny.

Jsou teroristé hrozbou pro jaderné elektrárny? I to padlo v ČT při vzpomínkách na Černobyl
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

„Byla to největší jaderná havárie v dějinách, zřejmě větší než japonská Fukušima,“ podotkl Bříza k celé havárii. V době, kdy se událost stala, docházelo podle něj k utajování a zkreslování informací. 

„Strach, obavu jsem měl, než jsem se začal zajímat o jaderné zbraně a jadernou energetiku. Obava ze mě významně poklesla. S větším množstvím informací, které mám, si myslím, že nehrozí nějaké větší ohrožení,“ podotkl. Břízovi v době havárie Černobylu bylo osm let. 

Podle něj nás Černobyl v současné době nijak významně neoohrožuje. Jak následně dodal, co se děje v jádru reaktoru, jaká je teplota, to nyní nedokáže nikdo říct. Jednou z příčin nehody Černobylu byla podle Břízy chybná konstrukce reaktoru a také experiment, který byl v jaderné elektrárně prováděn.

„Aby byla obyvatelná zóna v okolí Černobylu, to bude minimálně ještě jedno století trvat,“ podotkl Bříza.

Jak následně Bříza uvedl, české jaderné elektrárny jsou bezpečné a nemusíme se žádného podobného výbuchu jako v Černobylu či ve Fukušimě obávat. Žádné havárie se podle experta nedají v dnešní době ani ututlat. 

Bát se teroristických útoků na jaderné elektrárny podle Břízy nemusíme. „Ale být ve střehu ano,“ vyjádřil se k tématu Bříza. Podle něj jsou totiž jaderné elektrárny dobře chráněny a konstruovány, tak aby ustály například i náraz velkého dopravního letadla. Navíc například české jaderné elektrárny jsou chráněny bezletovou zónou. 

Daleko závažnější je podle něj špinavá bomba. „Obávám se toho, že špinavá bomba bude zrekonstruována a naše generace se dožije toho, že bude použita. Principem špinavé bomby je rozmetat do ovzduší co nejvíce látek v tom smyslu toho záření. Není to jaderná bomba,“ uvedl závěrem Bříza.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…