Justice je svět bublin, kde spravedlnost často ani nemá místo, říká Pavel Buráň

16.12.2024 12:21 | Monitoring

Před deseti lety zažil podnikatel Pavel Buráň chvíle, které by nepřál ani svému největšímu nepříteli. Jak sám tvrdí, falešní policisté ho na cestě domů za jeho tehdy těhotnou přítelkyní přepadli a násilím odvlekli do domu jeho bývalého obchodního partnera Jaroslava Novotného a pod pohrůžkou smrti donutili podepsat likvidační dokumenty. „Vyhrožovali mi, že zabijí mě a mé děti, když nepodepíšu. Pistole u hlavy a injekční stříkačka u krku. Co by v takové situaci udělal jiný?“ vzpomíná Buráň na den, který mu změnil život.

Justice je svět bublin, kde spravedlnost často ani nemá místo, říká Pavel Buráň
Foto: Archiv P. Buráň
Popisek: Pavel Buráň

Z oběti však během let olomoucká justice udělala obžalovaného. Případ, který dvakrát skončil odsouzením pachatelů únosu, nabral nečekané obrátky. „Klíčové důkazy byly přehlíženy, já jako poškozený jsem neměl právo se k věci vyjádřit. Moje tvrzení byla zbytečná a nadbytečná, protože dokazování podle olomouckého senátu doktora Šlapáka není bezbřehé a nechtěli slyšet moje argumenty. Rozsudky nižších soudů byly zpochybněny a provedené důkazy nezákonným způsobem vysvětleny jinak. V potaz vzal nadřízený soud pouze argumenty a vysvětlení obžalovaných Novotných bez toho, aby si Vrchní olomoucký soud tyto věci ověřil novým provedením důkazů,“ vzpomíná Pavel Buráň, který označuje tento postup za zcela nezákonný.

„Když chce nadřízený vrchní soud hodnotit důkazy jinak než podřízený nalézací zlínský soud, který ty důkazy provede, prozkoumá a obžalované dvakrát odsoudí, musí ten nadřízený soud ty důkazy buď přijmout, nebo pokud má opačný názor, tak má ty důkazy provést sám a rozhodnout. To se ovšem olomouckému soudu nehodilo, neboť by to nešlo ustát a nebylo by možné Novotné zprostit viny. Tak olomoucký vrchní soud tyto důkazy vyhodnotil jinak a nařídil nižšímu soudu zprostit Novotné viny, což zlínský soud nakonec udělal, ovšem s poznámkou, že to není jeho názor a že s tím nesouhlasí,“ rekapituloval procesní postup Pavel Buráň.

„Přijde vám to jak u hloupého na dvorku? Že ano? Ale přesně tak to bylo! Takhle se v naší justici soudí. Já se najednou ocitl v pozici žalovaného, kdy musím čelit požadavku na vyplacení 370 milionů korun bez toho, aby mně bylo umožněno se vůbec proti takovému verdiktu bránit,“ popisuje Buráň.

Jeho boj za spravedlnost tak odhaluje mnohem hlubší problémy českého justičního systému. „Justice je nemocná. Systém je špatný, přímo vybízí špičky justice, což nejsou samozřejmě jen soudci, ale i advokáti, státní zástupci a policisté, kteří často vyšetřují na zakázku a důkazy vyrábějí – například svědeckou výpovědí závadových osob, které svá tvrzení vymění za menší trest nebo nějakou protislužbu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…