K nám USA vojska nedají. Smutný kníže myslí na radar

31.01.2022 7:34 | Glosa

Na Slovensku to v posledních týdnech vře. Kvůli bezpečnostní smlouvě s USA, která má usnadnit pohyb amerických vojáků po slovenském území. Část veřejnosti a politické scény v čele s expremiérem Robertem Ficem však proti smlouvě protestuje a tvrdí, že by Slovensko po její ratifikaci přišlo o část suverenity. K dohodě napsal pár slov i Karel Schwarzenberg. Podle jeho názoru bychom se měli modlit, aby Slovensko dohodu ratifikovalo, neboť je to i v zájmu Česka.

K nám USA vojska nedají. Smutný kníže myslí na radar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Na počátku tohoto roku, konkrétně 12. ledna, slovenská vláda schválila smlouvu o bližší bezpečnostní spolupráci s USA, která má usnadnit případné nasazení amerických vojáků na Slovensku, v zemi, která má na východě společnou hranici s Ukrajinou. Na oplátku by Slovensko mělo dostat 100 milionů euro na modernizaci armády. Dohoda je známá pod zkratkou DCA - Defense Cooperation Agreement a má za jasně definovaných podmínek usnadnit pohyb amerických vojáků na Slovensku, např. na letišti Sliač, kam mají dorazit americké letouny F-16. Dohoda o jejich koupi byla uzavřena v roce 2018.

Podobnou dohodu mají s Američany uzavřenou i další členské státy NATO, např. Polsko či Maďarsko.

Slovenskou společnost tato dohoda rozděluje. Lidé demonstrují za její podporu i proti ní. Rozděluje i slovenskou politickou scénu. Ve prospěch dohody vystupuje kupříkladu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, proti dohodě vystupuje opozice v čele s expremiérem Robertem Ficem a jeho stranou Smer.

Slovenský parlament smlouvu ještě neschválil a bez toho nemůže vstoupit v platnost. Pokud ji parlament schválí, bude chybět jen podpis prezidentky Zuzany Čaputové, která už oznámila, že bude vyžadovat podpis jedné doložky k dohodě, která by měla obsahovat ujištění, že na Slovensku nebudou umístěny americké jaderné zbraně a že na Slovensku na základě DCA nevzniknou trvalé americké vojenské základny a po deseti letech ji bude možné vypovědět, projeví-li o to některá ze stran zájem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …