K nám USA vojska nedají. Smutný kníže myslí na radar

31.01.2022 7:34 | Glosa

Na Slovensku to v posledních týdnech vře. Kvůli bezpečnostní smlouvě s USA, která má usnadnit pohyb amerických vojáků po slovenském území. Část veřejnosti a politické scény v čele s expremiérem Robertem Ficem však proti smlouvě protestuje a tvrdí, že by Slovensko po její ratifikaci přišlo o část suverenity. K dohodě napsal pár slov i Karel Schwarzenberg. Podle jeho názoru bychom se měli modlit, aby Slovensko dohodu ratifikovalo, neboť je to i v zájmu Česka.

K nám USA vojska nedají. Smutný kníže myslí na radar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Na počátku tohoto roku, konkrétně 12. ledna, slovenská vláda schválila smlouvu o bližší bezpečnostní spolupráci s USA, která má usnadnit případné nasazení amerických vojáků na Slovensku, v zemi, která má na východě společnou hranici s Ukrajinou. Na oplátku by Slovensko mělo dostat 100 milionů euro na modernizaci armády. Dohoda je známá pod zkratkou DCA - Defense Cooperation Agreement a má za jasně definovaných podmínek usnadnit pohyb amerických vojáků na Slovensku, např. na letišti Sliač, kam mají dorazit americké letouny F-16. Dohoda o jejich koupi byla uzavřena v roce 2018.

Podobnou dohodu mají s Američany uzavřenou i další členské státy NATO, např. Polsko či Maďarsko.

Slovenskou společnost tato dohoda rozděluje. Lidé demonstrují za její podporu i proti ní. Rozděluje i slovenskou politickou scénu. Ve prospěch dohody vystupuje kupříkladu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, proti dohodě vystupuje opozice v čele s expremiérem Robertem Ficem a jeho stranou Smer.

Slovenský parlament smlouvu ještě neschválil a bez toho nemůže vstoupit v platnost. Pokud ji parlament schválí, bude chybět jen podpis prezidentky Zuzany Čaputové, která už oznámila, že bude vyžadovat podpis jedné doložky k dohodě, která by měla obsahovat ujištění, že na Slovensku nebudou umístěny americké jaderné zbraně a že na Slovensku na základě DCA nevzniknou trvalé americké vojenské základny a po deseti letech ji bude možné vypovědět, projeví-li o to některá ze stran zájem.

K možnému podepsání dohody mezi USA a Slovenskem napsal pár slov i čestný předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Současná vypjatá situace u našich východních sousedů mu prý připomíná české hádky o výstavbu amerického radaru v Brdech z počátku 21. století. Tehdy ale nestály u Ukrajiny desítky tisíc ruských vojáků připravených vtrhnout do země, která má se Slovenskem společnou hranici.

Schwarzenberg má za to, že už kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci na rusko-ukrajinské hranici, je v zájmu České republiky, aby Slovensko dohodu s USA stvrdilo.

„U nás bychom si měli uvědomit, že se nás tento spor bezprostředně týká, neboť v Polsku a v Baltských zemích, stejně jako v Bulharsku a v Rumunsku jsou Spojené státy tak či onak přítomny, pouze ve střední Evropě zeje černá díra, kterou se chvályhodně slovenská vláda odhodlala uzavřít. Je to důležité nejen pro Slováky a pro nás, ale také pro celou střední Evropu,“ upozornil Schwarzenberg na Facebooku.

„My Češi se můžeme jen modlit, aby se smlouvu na Slovensku podařilo ratifikovat. My bohužel podobnou nabídku už nedostaneme. Svého času jsme zpackali smlouvu o radaru a také přímo s Ukrajinou nesousedíme. Ale ve vlastním zájmu a také z důvodu velké sounáležitosti s našimi nejbližšími sousedy doufejme, že se Slovensku tuto smlouvu co nejdříve podaří uvést v platnost,“ dodal kníže.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…