Kalenský: Rusko je agresor, kterého musíme potrestat. Takto

01.07.2020 12:09

Někdejší novinář Jakub Kalenský, dnes analytik think-tanku Atlantic Council, se dnes věnuje boji proti dezinformacím, boji proti lžím, manipulujícím titulkům a zavádějícím zprávám. Ty se dnes nejčastěji šíří po internetu a podle Kalenského za nimi nezřídka stojí ruská či čínská mašinerie. Rusko si podle něj počíná jako agresor, kterého je třeba potrestat. Analytik naznačil cestu, kudy jít. Přes peníze.

Kalenský: Rusko je agresor, kterého musíme potrestat. Takto
Foto: atlanticcouncil.org
Popisek: Jakub Kalenský.

Rusko podle Kalenského vystupuje jako dezinformační agresor.

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 33269 lidí

Jeho agrese narůstá. Rostou zdroje, které na tohle věnují. Výdaje na školství a na zdravotnictví se škrtají, stoupají výdaje na bezpečnost, na obranu a na média. Russia Today a Sputnik musí z něčeho žít. To je státní rozpočet, většinou. V letech 2016 a 2017 jsme zaznamenali víc ataků v tom našem euroatlantickém prostoru, v posledním roce jsou Rusové aktivní hlavně v Africe,“  prozradil analytik v rozhovoru pro Britské listy.

Írán a Čína se prý v Africe začínají od Rusů učit a Západ by se měl mít o to víc na pozoru a měl by se aktivně bránit.

Osobně by prý byl velmi opatrný v otázce regulací internetových gigantů, jako jsou Google či Facebook. Část dezinformací se prý přes ně sice šíří, ale nejen přes ně. „Já se vždycky snažím varovat. Tohleto fakt není samospásné,“ upozornil Kalenský.

Facebook sice může smazat falešné účty, ale Rusko na Ukrajině postupovalo tak, že si koupilo účty skutečných Ukrajinců, a tím dál u sousedů šířili propagandu. Tady podle Kalenského nestačí už jen mazat účty, je třeba Rusku aktivně vzdorovat. „Proti masovému vrahovi také nebojujete tak, že občanům koupíte helmy. Prostě ho chytíte,“ pravil Kalenský.

S Čínou to prý bude o něco složitější, protože šíří svou propagandu sofistikovaněji než Rusko. Rusko se snaží svou propagandou ovlivnit široké masy, Čína míří na politickou elitu dané země. Podle analytika to však může být i tím, že jsme geograficky od Číny dost daleko. Kdybychom byli sousedé, prý by se k nám možná Čína chovala stejně jako Rusko.

A jak tomuto tlaku tedy čelit? Kalenský vidí cesty v sankcionování firem, které šíření dezinformací podporují. „Připadá mi ostudné, že největšími inzerenty na těch ruských státních televizích jsou západní firmy,“ poznamenal Kalenský s odkazem na společnost Nestlé nebo Pepsi. „Západní firmy platí za protizápadní propagandu, to je prostě úplně absurdní,“ konstatoval.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…