Kalousek hájí návrh nového zákona: Chcete kompetentní úřad? Tak plaťte

14.08.2012 9:46

Chystaný katastrální zákon počítá s tím, že zpoplatní celkem dvacet druhů zápisů oproti současným čtyřem. Majitelé nemovitostí, kteří budou chtít do katastru zapsat nové údaje, by si měli připravit pět až deset tisíc korun, které zaplatí právníkům za vypracování smluv. A k tomu je třeba připočíst tisíc korun za samotný vklad.

Kalousek hájí návrh nového zákona: Chcete kompetentní úřad? Tak plaťte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

V kabinetu, který má zítra novou předlohu probírat, se dá očekávat živější debata. Ministr financí Miroslav Kalousek bude prosazovat, aby vlastníci nemovitostí nové tisícikorunové poplatky státnímu katastrálnímu úřadu platili od roku 2014. Ministr zemědělství Petr Bendl, který zákon předkládá, si ještě ponechává "zadní vrátka". Uvádějí Lidové noviny.

"Je to návrh zejména katastrálního úřadu, protože náklady a vše, co s tím souvisí, jdou nahoru. Předpokládám, že případné snížení poplatků bude možná diskutováno v parlamentu," řekl diplomaticky Petr Bendl.

Debatu o konečné podobě zákona připustil i premiér. "O návrhu povedeme na jednání vlády rozpravu," napsal LN Petr Nečas v SMS zprávě.

Experti odhadují, že tento návrh přinese za rok 2014 do státní kasy o 300 milionů korun více. V roce 2016 už by tato částka měla dosáhnout více než miliardy korun.

Kalousek: Chcete kompetentní úřad? Tak plaťte

Ministr financí Miroslav Kalousek návrh na zvýšení poplatků jednoznačně obhajuje. "Poplatky se nezvyšovaly už řadu let. Pokud chceme mít kompetentní katastrální úřad, je třeba poplatky jednou za čas upravit," vysvětluje svůj postoj ministr Kalousek.

Tímto tisícikorunovým poplatkem to ale nekončí. Pro zápis nových práv budou potřeba právníci, které vypracují potřebné smlouvy.

"Samozřejmě, že to bude předpokládat další náklady. Zákon je složitý, těžko si lidé smlouvy připraví sami," říká advokátka Hana Marvanová. Cena za vypracování jednoduché smlouvy se podle ní pohybuje od pěti do deseti tisíc korun.

Také poslanec ČSSD Jeroným Tejc připouští složitost navrhovaného zákona. A nechápe, že poplatky na katastru stoupají. "V době elektronizace, kdy by měl být úřad efektivnější, bych předpokládal, že půjdou dolů," říká sociální demokrat.

Zákon chce zamezit podvodům

Změna by měla mimo jiné zaručit, že nebude docházet k případům, kdy si podvodníci přivlastňují cizí pozemky. Dosud se stávalo, že okradení vlastníci se dozvěděli o podvodném převodu dlouho poté, co k němu došlo. To by mělo řešit vyrozumění vlastníků po převodu jejich majetku.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová by chápala zvyšování poplatků za katastr jen v případě, že by se současně zvyšovala i kvalita jeho práce, k čemuž podle ní zatím nedochází. "Lidé si stěžují, jak je vedena hranice pozemků, stěžují si na změny v souvislosti s digitalizací," řekla deníku Seitlová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…