Kalousek nastoupil k pultíku a spustil kanonádu kvůli Murínovi. Pak přišel šéf Pirátů a provedl něco, co Sněmovna nepamatuje

20.03.2018 15:23 | Zprávy

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska se premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) snaží zastrašit policejní složky kvůli svému trestnímu stíhání, a právě proto chce odstavit šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína z postu. Kalousek v této souvislosti promluvil dnes k poslancům a poprosil je, aby si do programu své nynější schůze zařadili mimořádný bod: Informace předsedy vlády o zbavení funkce ředitele GIBS. Jenže poslanecký klub hnutí ANO k jeho návrhu vznesl veto, takže se o bodu ani nemohlo hlasovat. To ale nebylo vše, co si dnes poslanci na začátku jednacího dne vyčítali...

Kalousek nastoupil k pultíku a spustil kanonádu kvůli Murínovi. Pak přišel šéf Pirátů a provedl něco, co Sněmovna nepamatuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek u řečnického pultíku v poslanecké sněmovně

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek chce, aby odstavení šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) řešila Sněmovna. A když to nebude možné v mimořádném bodu, prý sebere podpisy, aby se „kauza Murín“ řešila na mimořádné schůzi.

„Jak jsme se mohli dozvědět včera ze sdělovacích prostředků, tak po sérii výhrůžek a nátlaku bylo zahájeno s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů správní řízení. Ono to v zásadě nemá precedens, protože GIBS je poměrně mladá instituce. To správní řízení povedou zaměstnanci Úřadu vlády a ředitel, kdyby se mu to nelíbilo, se pak může odvolat k panu premiérovi... Řada z nás má velmi vážné podezření, že se tady jedná o snahu politicky ovlivnit instituci, která je z charakteru zákona nezávislá,“ poznamenal k tomu dnes Kalousek.

„To postavení mimo funkci, kterého se chce premiér dopustit vůči plukovníku Murínovi, nemá oporu v zákoně. Služební zákon jasně vyjmenovává důvody, pro které je možné něco takového udělat. Jsem přesvědčen, že pro to nemá oporu v zákoně a měl by zkusit přesvědčit Sněmovnu, že k tomu oporu má,“ řekl dále Kalousek.

Pokud se prý celá věc spojí se střetem zájmů premiéra a když se vezme v úvahu i autentický výrok předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka o tom, že vyšetřovatel Nevtípil bude trestně stíhán, pak podle Kalouska má TOP 09 „skutečně vážné obavy o to, že se nejedná zdaleka jenom o ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale o snahu prostřednictvím GIBS zatlačit, zastrašit a politicky ovlivňovat bezpečnostní složky státu“. „Poslanecká sněmovna nemůže toto činění přejít a musí se tomu věnovat,“ zdůraznil Kalousek.

Premiér Babiš zahájil v pondělí s Murínem kázeňské řízení kvůli spáchání údajného přestupku. O jaký přestupek by mělo jít, není jasné. Jde o neveřejné řízení. Babiš ale již dříve veřejně prohlásil, že v šéfa GIBS ztratil důvěru. Označil ho při tom za „ohrožení demokracie“ a „bezpečnostní riziko“. Minulý týden Babiš řekl, že ho dočasně zprostí výkonu služby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Olga Böhmová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Zajímalo by mě, s kým byste případně šli do koalice?

Protože teď všechny vaše koaliční partnery dost ostře kritizujte. Hlavně STAN a ODS. Zajímá mě, zda jsou pro vás přijatelní jako koaliční partneři? Protože jestli ne, tak s kým jiným byste do koalice šli? Nebo jste usoudili, že bude jen opoziční stranou, jako třeba SPD, které to evidentně vyhovuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pan prezident nemá rád změny režimu.“ Svatopluk chystá věc na Petra Pavla

21:30 „Pan prezident nemá rád změny režimu.“ Svatopluk chystá věc na Petra Pavla

„Pan prezident nemá rád změny režimu,“ tvrdí politolog Petr Drulák. I proto spolek Svatopluk z.s. sv…