Když prezident Miloš Zeman hovořil o ekonomické spolupráci mezi Českem a Čínou, sliboval, že do Česka přitečou desítky až stovky miliard korun. Jen v roce 2016 to bylo být 95 miliard. Toto očekávání se ani zdaleka nenaplnilo. Podle informací České národní banky přiteklo do konce roku 2017 jen necelých 23 miliard. Někteří čeští miliardáři v čele s Petrem Kellnerem se však rozhodli rozjet byznys přímo v Číně. Otázkou však je, jak to teď bude dál, když do čínské investiční společnosti CEFC vstoupil komunistický čínský stát. Možná právě na to se ptali Dušan Palcr z J&T, Jiří Šimáně z Travel Service a Marek Dospiva z Penty šéfa českých komunistů Vojtěcha Filipa.
„Vyměnili jsme si na to názory,“ potvrdil setkání s českými podnikateli Filip. „Jenom jsme se informovali vzájemně, jaká je situace v investicích čínské strany poté, kdy tam dojde k výměně,“ doplnil s odkazem na to, že investiční společnost CEFC je významně zadlužená a její dosavadní šéf Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality.
Schůzku potvrdil jeden z podnikatelů. „Mysleli jsme si, že má aktuální informace. Samozřejmě zjišťujeme, jak to v Číně funguje, a oni jsou velmi zadobře s čínským vedením. Předpokládali jsme tak, že mají informace, které ostatní subjekty na trhu nemají. Vyměnili jsme si tak pár zdvořilostních frází. To bylo všechno,“ popsal schůzku spoluvlastník letecké společnosti Travel Service Jiří Šimáně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp