Katastrofa. Mirek Topolánek se zděsil budoucnosti s EU

15.7.2021 7:11 dop. | Ze sítí

Evropská komise přišla se zásadním klimatickým balíčkem. Ten mimo jiné navrhuje zákaz prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035. A expremiér Mirek Topolánek bije na poplach. Připomíná, že všechny podobné politické plány v minulosti skončily katastrofou.

Katastrofa. Mirek Topolánek se zděsil budoucnosti s EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Evropská komise přišla s plánem, jak do roku 2050 změnit ekonomiku EU na ekonomiku tzv. klimaticky neutrální. Plán počítá mimo jiné s tím, že po roce 2035 už se v EU nebudou vyrábět auta se spalovacím motorem a všichni budou jezdit v elektromobilech.

A Mirek Topolánek se neudržel.

„‚Všechno se mění. Stojíme tváří v tvář nové průmyslové revoluci, která musí mít formu průmyslové obrody,‘ uvedl prorocky Timmermans při představení realizačního balíčku pro naplnění Green Deal Manifestu. Mýlí se. To nebude průmyslová, ale Velká červencová socialistická revoluce,“ varoval Topolánek. Podotkl, že podobné revoluce většinou začínají nějakým velkým provoláním, např. Komunistickým manifestem, a končívají bídně.

Mirek Topolánek promlouvá

Důrazně varoval, že něco jako společný energetický trh v EU neexistuje, takže nelze celounijně řídit energetiku. Připomněl navíc, že politicky zkrátka a dobře nelze některé věci nadiktovat.

„Technologie, a s nimi někdy i pokrok, nelze nadekretovat politicky a ideologicky. Většinou naopak,“ konstatoval expremiér.  

Mirek Topolánek promlouvá

Zaznělo i přirovnání ke kulturní revoluci v Číně, která skončila naprosto katastrofálně. „Velkého kormidelníka na Hradě už máme,“ připomněl Topolánek sympatie prezidenta Miloše Zemana ke komunistické Číně.

Mirek Topolánek promlouvá

Diskutující prokázali i smysl pro humor.

Mirek Topolánek promlouvá

Plán Evropské komise ale musí schválit jak Evropský parlament, tak členské státy. A u nich by mohly nápady Komise Ursuly von der Leyenové tvrdě narazit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

14:40 Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková se rozhodla…