Kauza kolem Lesů ČR. Policie se prý zabývá pochybnou pohledávkou

03.05.2019 9:11

Před týdnem policie spustila razii na Ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů České republiky; kriminalisté si podle zjištění Lidových novin přišli i pro dokumenty související s velkou dřevařskou firmou z Ratíškovic u Hodonína. Při sběru důkazů se zaměřili na materiály související se společností Petra a s ní propojenou firmou T.E.P.Z., které patří mezi největší tuzemské hráče v oboru dřevařského průmyslu. Policie nyní zkoumá pochybnou „pohledávku“ a prověřuje, jestli ze státního podniku nebyly vyváděny peníze.

Kauza kolem Lesů ČR. Policie se prý zabývá pochybnou pohledávkou
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

Detektivové se konkrétně zajímali o dokumenty z let 2017 a 2018, týkající se zakázek na lesnické práce a na prodej dřeva, či sporu Lesů se skupinou Petra. Policie prý prověřuje podezření, zda prostřednictvím fiktivní pohledávky nedocházelo k vyvádění peněz ze státního podniku.

Firmy Petra a T.E.P.Z. v roce 2016 zvítězily v tendru Lesů na komplexní dodávku lesnických prací a prodej dřeva pro roky 2017 až 2021. V dané době státní podnik řídil Daniel Szórád, o kterého se policisté zajímají především. Majitel skupiny Petra Zdeněk Bábíček o policejním zájmu neví a podezření prý považuje za absurdní.

Noviny upozorňují, že mezi firmami Petra a T.E.P.Z. na jedné straně, a Lesy ČR na straně druhé nepanovaly idylické vztahy – státní podnik prý nebyl zcela spokojený s plněním smluvních závazků. Neshody mezi Lesy a skupinou Petra přibývaly a na konci loňského března byla podepsána dohoda o narovnání a úpravě vzájemných vztahů.

Anketa

Podporujete vládu Andreje Babiše? (Hlasování od 1.5.2019)

78%
hlasovalo: 20709 lidí
Tato dohoda se ale policistům nezdá a proto ji plánují v následujících týdnech prověřit. Mají prý podezření, že Lesy vyměřily za nedodržení smluv dodavatelské skupině Petra penále, které se následně mělo uměle snižovat.

V policejních materiálech, které měly Lidové noviny k dispozici, stojí: „Je dáno podezření, že jde o dokument, jehož prostřednictvím měla být účelově vytvořena pohledávka ve výši zhruba 26 milionů korun za státním podnikem. S cílem, aby dodavatel služeb (skupina Petra) nezaplatil v plné výši Lesům ČR pokutu zhruba 42 milionů korun za nedodání služeb.“

Po vypořádání několika pohledávek za Lesy skupina Petra podle kriminalistů ušetřila 11,5 milionu korun. Tím mělo dojít k vyvedení finančních prostředků z majetkové podstaty Lesů ve prospěch Petry. Zmíněná dohoda podle dokumentu kriminalistů měla být „pouze formálním aktem a na průběhu jednání se měly smluvní strany domluvit již před podáním žaloby na Lesy ČR, jejímž cílem mělo být právě uzavření této dohody“.

Údajně pochybná pohledávka je další věcí, kterou policisté kladou k tíži bývalému řediteli Szórádovi, dodávají noviny. Policie ho prý podezřívá především kvůli zanedbané likvidaci kůrovce, čímž měl způsobit státnímu podniku škodu 2,4 miliardy. Kriminalisté tak prošetřují, jestli Szórád kůrovcovou kalamitu nechal propuknout úmyslně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…