Kde byl? Proč hned nepřijel? Zelený politik tepal Brabce před kamerami ČT

02.10.2020 16:15

Moravská řeka Bečva se bude muset vzpamatovat z jedné z největších ekologických katastrof posledních let. Do řeky se dostal kyanid, který zahubil desítky tisíc ryb. Ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO) vyjádřil naději, že policie brzy nalezne viníka. Spolupředseda Zelených Michal Berg na ministra uhodil, že se nejel na místo katastrofy rychle podívat. Jen tím prý posílil v lidech z regionu pocit, že jsou vnímáni jako občané druhé kategorie.

Kde byl? Proč hned nepřijel? Zelený politik tepal Brabce před kamerami ČT
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg

Brabec v Událostech, komentářích České televize prohlásil, že věřil v to, že policie najde viníka v řádu hodin. Uplynul však víc než týden a přesný viník ekologické katastrofy zatím stále není znám. „Policie má nějaké termíny. Asi tam potřebuje zajistit nějaké další důkazy,“ prohlásil člen vlády. Věří, že strážci zákona už jsou k nalezení viníka blízko. „Můžeme spekulovat o tom, kolik desítek kilo, možná stovek, protože to muselo být velmi významné množství, kyanidů uniklo,“ doplnil ještě Brabec.

Spolupředseda Zelených Michal Berg, zastupitel ve Vsetíně, v prvé řadě poděkoval rybářům za to, s jakým nasazením začali situaci řešit.

Anketa

Chcete Miroslavu Němcovou v Senátu?

6%
94%
hlasovalo: 31544 lidí
Zato do ministra Brabce si rýpl. „Tam byl trochu problém v tom, že pan ministr nedorazil na místo té havárie okamžitě, protože by tím dal najevo, že je třeba se na to opravdu zaměřit. Lidé tady v regionu mají často pocit, že jsou trošku občané druhé kategorie, a já právě myslím, že i ta návštěva by mohla tomuto pocitu trochu napomoci,“ pravil zastupitel Vsetína.  

Pokud jde o samotné vyšetřování, Berg věří, že policie nakonec uspěje a viníka najde. „Já si myslím, že se jedná o havárii, i když můžeme spekulovat o tom, do jaké míry v tom byl úmysl,“ prohlásil spolupředseda s tím, že bohužel není jasné, jak vysokou pokutu by mohl případný viník dostat, protože k tomu podle Berga chybí prováděcí předpisy.

Brabec upozornil, že celý případ může jet v trestněprávní rovině, ale také v rovině ochrany životního prostředí. Problém podle ministra tkví v tom, že se odborníci a politici nedokázali shodnout na tom, na kolik finančně ohodnotit např. životy ohrožených živočichů. Osobně by se nebránil tomu, aby finanční sankce v budoucnu dostoupala do desítek milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…