Když budeme bojovat na hranicích našeho státu, bude to mít dopad na naše lidi. Generál Opata řekl jasné slovo k zahraničním misím

05.03.2019 21:08 | Zprávy

Jak moc je politicky a vojensky rozdělen současný svět a jaká jsou jeho největší bezpečnostní rizika? Nejen o tom přišel do úterního pořadu Interview na ČT24 debatovat s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata. Pohovořil také o tom, jak důležitá je přítomnost české armády v Afghánistánu a jak moc je pro Česko zásadní být článkem Severoatlantické aliance.

Když budeme bojovat na hranicích našeho státu, bude to mít dopad na naše lidi. Generál Opata řekl jasné slovo k zahraničním misím
Foto: Radim Panenka
Popisek: Generálporučík Aleš Opata, nový náčelník Generálního štábu Armády ČR

„Jsem přesvědčen, že za dvacet let členství České republiky v NATO naše armáda dospěla a vyzrála. Vstup pro nás znamenal ukotvení České republiky a její bezpečnosti a obrany v silném bezpečnostním systému,“ uvedl Opata, který je přesvědčen, že silnější bezpečnostní systém na tomto světě v současné době neexistuje.

Opata se sám osobně zúčastnil řady bojových zahraničních misí. Nejvýraznější zahraniční mise byla pro něj prý ta úplně první. „To jsme si skutečně uvědomovali, že vnitřní ozbrojený koflikt může vzniknout v bezprostřední blízkosti hranic České republiky, a to lusknutím prstu. Bývalá Jugoslávie byla tenkrát vzdálená osm set kilometrů. Nejnáročnější je ale pochopitelně Afghánistán,“ uvedl.

Okomentoval proto dlouhotrvající boj v Afghánistánu a prozradil, zda je podle něj přítomnost cizích armád stále obhajitelná. „Pokud se bavíme o alianční operaci, jakou Afghánistán je, tak přímý ozbrojený konflikt lze rozhodnout velmi rychle. NATO na to má obrovské vojenské schopnosti a potenciál,“ zdůraznil.

Zato proces poválečné rekonstrukce státu je však podstatně složitější. „Nikdo z nás není naivní, že by si říkal, že to potrvá dva roky, to potrvá ještě celou řadu let,“ řekl Opata s tím, že jako vojáci si spíše říkají, co je menší zlo z hlediska bezpečnosti státu a Aliance. „Buď zda tam pomáhat nějak způsobem vládě a ozbrojeným složkám, aby získaly schopnosti bojovat, nebo sedět doma a čekat, jak to dopadne a kam až se ten potenciál terorismu může z Afghánistánu rozvinout,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…