Klaus ml. zostudil novináře, který mu volal a pak „vyrobil“ kauzu. A ten se začal hádat

19.07.2019 19:11

Poslanec Václav Klaus mladší (Trikolóra) se na svém facebooku pustil do redaktora Deníku N Jana Tvrdoně. Klaus zveřejnil přepis svého hovoru s Tvrdoněm, po němž došlo ke zveřejnění článku, že by měl údajně hlasovat odlišně, nežli jeho spolupracovnice a poslanecká kolegyně Zuzana Majerová Zahradníková, přestože to Klaus vyvrátil. „Hlasujeme u zákonů vždy stejně. U pořadu schůze a dalších drobností se můžeme někdy lišit,“ připomenul dnes opět Klaus s tím, že drobné odchylky v hlasování mohou souviset jen například s tím, že se občas musel zdržet či z recese hlasoval pro EET na kosmické lety. „S paní poslankyní Majerovou Zahradníkovou jste hlasoval odlišně i v řadě dalších případů,“ stojí si za svým Tvrdoň a přikládá odkaz na analýzy ve svém článku.

Klaus ml. zostudil novináře, který mu volal a pak „vyrobil“ kauzu. A ten se začal hádat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.
reklama

Anketa

Šíří prezident Zeman ,,ruské lži", jak tvrdí analytik Jakub Kalenský z americké Atlantic Council?

hlasovalo: 16436 lidí
„Když něco tvrdím já, tak je to populismus nebo fake news nebo tak. Maximálně mohu říkat, že 2+2=4, ale to je pak vytrhávání věcí z kontextu a blablabla,“ postěžoval si Klaus mladší úvodem a přiložil přepis hovoru s „redaktorem nejmenovaného plátku“.

Hovor měl vypadat takto: „To jsem moc rád, že voláte nazpátek, pane poslanče,“ započal konverzaci redaktor, načež mu Klaus odpověděl, že nemůže „esemeskovat“, jelikož je na cestě do Karlových Varů. Redaktor se měl zajímat o to, že Klaus údajně často hlasuje odlišně od své spolupracovnice, poslankyně Majerové. „Cože prosím? Kdy?“ podivoval se následně Klaus, načež mu onen redaktor odpovídá, že „třeba u EET nebo i jindy“. „My hlasujeme u všech zákonů vždy stejně, u důležitých zákonů většinou i s ostatními nezařazenými poslanci. Např. u EET jsme byli oba proti,“ ohradil se Klaus.

Redaktor mu pak vysvětlil, že k odlišnostem v hlasování mělo dojít při hlasování u pozměňovacích návrhů. Klaus na to redaktorovi připomněl, že šlo pouze možná o jeho zdržení se či o recesi ohledně EET na kosmické lety: „Těch bylo asi 720. Já jsem z legrace hlasoval pro EET u kosmických letů (byla okolo toho ve sněmovně veselá diskuse), pak taky myslím, že (hlasování trvalo asi 5 hodin) – jsem měl nějaké důležité schůzky a bylo to jedno (vládní většina stejně zamítala jeden pozměňovák za druhým), tak tam mám třeba 40× ‚zdržel se‘, kdežto paní poslankyně v sále mačkala tlačítko. Resumé: Hlasujeme u zákonů vždy stejně. U pořadu schůze a dalších drobností se můžeme někdy lišit.“

Hovor však redaktorovi zřejmě nestačil a jak Klaus poukázal, tak dnes došlo k zveřejnění článku, ve kterém onen novinář upozorňuje právě na neshody v hlasování. „Dnes vyšel článek: Majerová hlasuje s ODS, Klaus s vládní většinou (a maj to ‚statisticky podložený‘),“ dodává Klaus pobaveně.

Ke Klausovu příspěvku vyjádřila poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková souhlas a dala tím najevo, že článek, na který Klaus naráží, nebude zřejmě tak úplně relevantní. 

Uživatel Tomáš Benda Klausovi radí, aby si pro jistotu hovory nahrával: „Což tak si hovory pro zajištění transparentnosti nahrávat? Případně i rozhovory apod. Tím by se snad mohlo zajistit, aby ‚redakční úprava‘ byla v mezích přijatelnosti.“ To ovšem Klaus odmítl s tím, že by „skončil v Bohnicích“.

A ozval se i redaktor, na kterého Václav Klaus mladší narážel, jímž byl Jan Tvrdoň. „Dobrý den, pane Klausi, s paní poslankyní Majerovou Zahradníkovou jste hlasoval odlišně i v řadě dalších případů, jak je v textu ostatně doloženo konkrétními příklady, daty ze stránek Poslanecké sněmovny i grafem. V článku samozřejmě cituji i Vaše vyjádření. Zde je odkaz na celý text, ať si každý může uvedená fakta vyhodnotit sám,“ napsal autor citovaného článku, na nějž také přiložil i odkaz.

Tvrdoň i přes tvrzení Klause ve svém článku na serveru Deník N uvádí, že: „Koaliční poslanci mají úspěšnosti 86–96 procent a opoziční 19–40 procent.“ „Václav Klaus má po svém odchodu z ODS úspěšnost zhruba 60 procent. Pro představu, Zuzana Majerová 26 procent,“ píše v tomto textu matematik Michal Škop ze sdružení KohoVolit s tím, že nezařazená poslankyně podle dostupných dat fakticky stále hlasuje víceméně ve shodě s ODS.

K diskusi se následně přidává i uživatel Vladimír Dlouhý s názorem ohledně české žurnalistiky. „Přesně pro tohle českou žurnalistiku nesnáším. Polopravdy a manipulace jsou naprosto běžná reálie jejich práce. K tomu nenávist bez skrupulí ke každému odlišnému názoru,“ napsal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…