Klaus už byl na Hradě moc dlouho, říká exministr Blažek. A nejen to

10. 1. 2016 14:21

Posledním hostem nedělních Otázek Václava Moravce byl exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Popsal stav českého vězeňství tři roky po amnestii exprezidenta Václava Klause. Prozradil také, o co se v pozici ministra staral především.

Klaus už byl na Hradě moc dlouho, říká exministr Blažek. A nejen to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek

Jak Blažek se tříletým odstupem hodnotí amnestii exprezidenta Klause? „Václav Klaus byl tehdy dlouho na Hradě, takže ne úplně dobře odhadl reakci z podhradí,“ poznamenal. S body, které se v amnestii ocitly až na poslední chvíli, nešlo mnoho udělat. Blažek se jako tehdejší ministr staral především o to, aby věznice neopustili pachatelé trestných činů, protože by to vyvolalo prudkou reakci veřejnosti.

Faktem podle Blažka je, že amnestie vyvolala obrovský „mediální humbuk“, který ale neodpovídal realitě. Ačkoli se tehdy hodně psalo, že amnestie může pomoci mnoha podvodníkům, v praxi se to neukázalo. V této souvislosti stojí za připomenutí, že sporné případy prověřovaly české soudy. „Amnestie nebyla tak tragická, jak někdy slyšíme,“ poznamenal.

Amnestie měla také ulevit českým věznicím, jenže po třech letech jsou zase plné. „Otázkou je, jestli je náš systém nastaven správně, když posílá tolik lidí do vězení. Myslím, že nám tu chybějí ony náramky pro domácí vězně,“ vyjádřil se Blažek. Následně si posteskl nad tím, že pouštíme vězně příliš brzy.

„Ale nemůže to být tak, že jen proto, že máme málo věznic, přestaneme trestat, to by byla špatná cesta,“ varoval. Problém je v tom, že trestní zákon řeší problémy až ex post a neřeší, že mnozí lidé se základním vzděláním nemohou najít práci, takže mnohdy začínají páchat trestnou činnost a snad doufají, že nebudou chyceni.

V obecné rovině považuje prvek udělování milostí v české ústavě za správný, neboť může napravit některé věci, na které systém spravedlnosti nemusí stačit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…