Klausi ml., chce tě sejmout Dolínek z ČSSD. Do 14 dnů

16.04.2019 13:48

Poslanec ČSSD Petr Dolínek dnes navrhne na plénu Sněmovny usnesení, kterým chce vyzvat školský výbor, aby do 14 dnů zvolil svého nového předsedu místo Václava Klause mladšího, uvedla ČTK.

Klausi ml., chce tě sejmout Dolínek z ČSSD. Do 14 dnů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek primátorky Petr Dolínek

Na tiskové konferenci před zahájením schůze Sněmovny to řekl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Členové výboru na začátku dubna nezvolili kandidáta klubu ODS Martina Baxu novým předsedou, zůstal jím tedy Klaus, který byl z ODS vyloučen.

„Z našeho pohledu není udržitelné, aby byl předsedou školského výboru někdo, jako je Václav Klaus mladší,“ řekl Chvojka, podle kterého se Klaus některými svými výroky dostal mimo standardní poměry ve Sněmovně.

S klubem ODS poslanci ČSSD rozhodnutí nekonzultovali. „My jsme se snažili Václava Klause mladšího odvolat před měsícem na minulé schůzi, nicméně ODS nás požádala, zda by si tento svůj problém mohla vyřešit sama svou cestou,“ poznamenal Chvojka. To se podle něj neúspěšnou volbou Baxy nepodařilo.

Klause mladšího vyloučilo vedení ODS ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS“.

Baxa ve finále tajné volby na začátku dubna dostal šest z 21 hlasů. Předsednické křeslo školského výboru připadá občanským demokratům podle dohod o rozdělení funkcí v dolní parlamentní komoře. Předseda ODS Petr Fiala to tehdy komentoval tak, že členové výboru porušili parlamentní zvyklosti a pravidla poměrného rozdělení míst v orgánech Sněmovny.

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, jak zní jeho celý název, se zabývá kontrolou vlády v těchto oblastech a projednává návrhy zákonů, které se jich týkají, včetně příslušných kapitol státního rozpočtu. Do působnosti výboru patří také například Technologická agentura, Grantová agentura, Akademie věd, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a Státní fond kultury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice žádá přísný trest pro Jaroslava Kuberu. A když se chtěl hájit v ČT, dal mu Kubal třicet sekund

9:38 Petice žádá přísný trest pro Jaroslava Kuberu. A když se chtěl hájit v ČT, dal mu Kubal třicet sekund

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se znovu ocitl pod palbou. Poté, co se od něj distancovala čás…