Klausova obhajoba amnestie má prý trhlinu, odhaluje deník

15.01.2013 17:41

Ředitelka hradního odboru legislativy a práva Dana Římanová ve svém stanovisku pro prezidenta Václava Klause uvedla, že trestní řízení trvající déle než šest let nelze paušálně označit za nepřiměřeně dlouhá. Napsal to v úterý internetový deník Insider.

Klausova obhajoba amnestie má prý trhlinu, odhaluje deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

Klaus přitom při obhajování článku dvě své amnestie, kterým zastavil trestní stíhání trvající přes osm let, argumentoval tím, že Evropský soud pro lidská práva (ESLP) taková trestní řízení za nepřiměřeně dlouhá považuje. Podle Insideru navíc šéfku své legislativy požádal o odborné stanovisko až po vyhlášení amnestie.

Klaus se v médiích odvolával na judikaturu ESLP s tím, že dobu přesahující šest let pokládá tento soud za nepřiměřenou. "Tento časový úsek jsem si já v žádném případě nevymyslel. Zdál se mi krátký, a proto jsem do textu amnestie místo čísla šest dal svým vlastním rozhodnutím číslo osm," uvedl například v Mladé frontě Dnes.

Šéfka hradní legislativy proti Klausovi

Římanová má ale na věc jiný právní názor. "Z řady judikovaných nálezů a usnesení Ústavního soudu však v souladu s výše uvedeným plyne, že každý případ je z tohoto hlediska (délky řízení) zapotřebí zkoumat individuálně. Tudíž nelze prostě a kategoricky uzavřít, že jakmile délka řízení, bez ohledu na další skutkové okolnosti (například nečinnost účastníků a/nebo jiné překážky na jejich straně), přesáhne dobu šesti let, jedná se již bez dalšího o řízení, které trvá nepřiměřeně dlouhou dobu… Praxe stěžovatelů dobu šesti let opakuje, ačkoli soudní judikatura se tomuto závěru brání," napsala podle Insideru prezidentovi v posudku, který je datován 2. ledna 2013. Způsob, jakým se interní materiál dostal z Hradu, deník nezveřejnil.

Šéfka hradní legislativy Insideru potvrdila, že si od ní prezident rozbor vyžádal. Zároveň uvedla, že se na přípravě amnestie nijak nepodílela.

Článek dvě je nejvíce kritizovanou částí prezidentské amnestie, protože zastavuje mimo jiné stíhání řady závažných hospodářských kauz s miliardovými škodami. Skupina 30 senátorů podala k Ústavnímu soudu návrh, aby tento článek amnestie zrušil. Senátoři namítají, že porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…