Klinikářka prohrála soud. Nedostane omluvu ani peníze

07.05.2021 21:33

Bývalá policistka a nynější členka Odborové aliance integrovaného záchranného systému Petra Lhotáková se nemusí omlouvat aktivistce M. J. za své vulgární výrazy, které vůči ní použila. M. J. nemá nárok ani na částku ve výši 10 tisíc korun, kterou po Lhotákové požadovala. Rozhodl tak okresní soud v Kutné Hoře.

Klinikářka prohrála soud. Nedostane omluvu ani peníze
Foto: archiv P. Lhotáková
Popisek: Petra Lhotáková

M. J. požadovala po Lhotákové, aby odstranila ze svého facebookového profilu několik příspěvků. Mimo jiné ten, v němž před necelými dvěma lety Lhotáková napsala vůči M. J. toto: „Óléééé, madam z Kliniky si na mě vzala právničku a chtějí omluvu za vulgární výrazy poškozující osobnostní práva té osůbky. Té, která by upalovala policisty a ohání se svobodou slova. Tak co jim vzkážeme? My VLASTENCI?? P.A.L.“ Soud však požadavky o odstranění příspěvku zamítl.

Stejně tak zamítl požadovanou omluvu, kterou M. J. požadovala za slova Lhotákové v rozhovoru pro server Parlamentní listy ze dne 12. 7. 2019 a za hrubé a vulgární výrazy v příspěvcích 31. 7. 2019 a 16. 9. 2019 na facebookovém profilu Lhotákové.

Zmiňovaný rozhovor zde:

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 23085 lidí
Žalovaná Lhotáková nemusí M. J. vyplatit ani částku 10 tisíc korun. Ty aktivistka požadovala jako zadostiučinění za neoprávněné zásahy do jejích osobnostních práv.

Lhotáková se před soudem bránila například tím, že v článku pro Parlamentní listy nebyl nikdo jmenován. I přesto je z rozsudku patrné, že za to byla uznána vinnou ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, a to proto, že se o Juřicové vyjádřila, že je „spratek“, „na hranici mentální retardace“, „opravdu blbá“, „lehkoživka“, „ksindl“, „prostě blbá“, „exot“. Za to jí byla uložena pokuta 5000 korun a byla odsouzena k trestnímu opatření odnětí svobody v trvání dvou měsíců, výkon tohoto opatření byl ale podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání jednoho roku. 

V průběhu dokazování před soudem však nebylo také rozhodně sporu o tom, že se žalobkyně dne 11. 8. 2018 (to znamená ve věku necelých 18 let) zúčastnila závěrečného průvodu festivalu Prague Pride 2018, kde nesla transparent s nápisem „Fuck gender take a molotov burn the police“ (Zasraný gender, vezmi Molotov, zapal policii; v překladu). Za tento čin byla sama aktivistka uznána vinnou. 

„Soud porovnával míru škodlivosti jednání žalobkyně a jednání žalované. Zatímco žalobkyně za své chování nebyla zatím potrestána, žalovaná, která upozorňovala na protispolečenské chování žalobkyně, byla potrestána za spáchaný přestupek proti občanskému soužití. Soud pak, vzhledem ke všem okolnostem případu a hlediskům shora uvedeným, považuje jednání žalobkyně za společensky škodlivější než jednání žalované, která vystupovala na obranu veřejného pořádku a svého bývalého zaměstnavatele (bývalých kolegů). Vyhovění žalobě by tak v tomto smyslu postrádalo základní prvky spravedlnosti,“ píše se tak v závěru rozsudku, který má redakce serveru Parlamentní listy k dispozici.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…