Kníže dělal kampaň na pivních slavnostech. Vyfotil se se studentkami, popil a pohovořil o rozumu lidí od Babiše

05.10.2014 8:48

REPORTÁŽ Kandidáty plzeňské topky přijel do Plzně podpořit předseda strany Karel Schwarzenberg (TOP 09). Lidé se s bývalým ministrem zahraničí nadšeně fotografovali, žádali o autogramy a při té příležitosti pokládali Schwarzenbergovi nejrůznější dotazy. Pomyslným průvodcem celého setkání s občany byl jemný chmelový odér linoucí se z nedalekého plzeňského pivovaru, kam poslanec později také zamířil.

Kníže dělal kampaň na pivních slavnostech. Vyfotil se se studentkami, popil a pohovořil o rozumu lidí od Babiše
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Karel Schwarzenberg navštívil pivnici Praha ve Strážnici

„Na pivo s Karlem“ tak bylo jednou z nejdůležitějších kontaktních akcí plzeňské TOP 09. Mnohatisícový dav, směřující na tradiční Pilsner Fest, procházel v jedné z několika přístupových cest kolem postaveného stánku a pod nafukovací červenou bránou TOP 09.

Kromě lídrů plzeňské kandidátky TOP 09 se na mítinku objevil také současný europoslanec Jiří Pospíšil, jenž se nechal se svým asistentem svézt jakousi „stranickou" rikšou. Ta je součástí kampaně plzeňské topky. Zájem však občané jevili i o jinou atrakci, a sice cyklobar, jehož pasažérem byl právě i Karel Schwarzenberg. Při projížďce Štruncovými sady, kde se setkání uskutečnilo, si mohli lidé jedoucí na cyklobaru s bývalým ministrem popovídat, čehož také hojně využívali.

Nouze však nebyla ani o negativní reakce. „Šaškárna," ohodnotil kampaň jeden z kolemjdoucích. „Já vás mám tak rád,“ tahal mu za rukáv jeden postarší obdivovatel. Předsedovi strany se v kroužku vesměs mladých obdivovatelek, jak se zdálo, zalíbilo a fotografování se zdálo nekonečné. Stranou nezůstaly jak studentky, tak i rodiče, kteří vystrkovali své děti dopředu, aby si udělali památeční fotografii se svým idolem. Poněkud na vedlejší kolej tak byly alespoň dočasně odstaveny propagační předvolební materiály i reklamní předměty.

Chaotické volby

Na probíhající pivní festival, jenž je v západočeské metropoli již tradiční oslavou místního zlatavého moku, dokráčel Schwarzenberg v obležení svých podporovatelů. Politický matador, který je pravidelným každoročním návštěvníkem této akce, nenechal své chuťové pohárky na holičkách a po symbolickém naražení sudu si vychutnával plzeňské pivo. Chuť mu prý nezkazili ani někteří přítomní, kteří mu vyčítali, že se zastává rétoriky současného vedení krizí sužované Ukrajiny. „Lidé mi říkají, že se Ukrajiny zastávám. Já však tuto výčitku přijímám," řekl smířeně a labužnicky upil ze své orosené sklenice.

Poté si Karel Schwarzenberg pochvaloval kampaň TOP 09, jež je podle jeho slov opravdu dobrá a pro občany zajímavá. „Tu kampaň vedou docela dobře. S těmi prostředky, které na to máme, to dělají slušně," řekl a vzápětí odhadoval volební výsledek místní organizace v blížících se volbách: „Šance slušné jsou, ale je to mimořádně matoucí situace. Na jedné straně máme nový faktor, to je ANO, které má neomezené prostředky. Na druhé straně jsou nové skupiny, to vytvoří asi nejasný výsledek. Když každá vezme tři procenta, tak výsledek bude úplně zmatečný," obává se.

ANO trnem v knížecím oku

Jistým specifikem letošních podzimních voleb bude hojná účast nových politických hnutí a stran. Například v Plzni se posledních komunálních voleb zúčastnilo sedm subjektů, v současnosti je to o deset více. S jejich programy a idejemi si však Karel Schwarzenberg hlavu neláme. „Je jich příliš mnoho, abych se jimi zabýval," prozradil. Co je však Schwarzenbergovi pomyslným trnem v oku, je zejména hnutí ANO.

„Člověk má věřit politikům, co říkají. Pan Babiš by chtěl řídit republiku jako vlastní firmu, a tak se chystá ji přebrat. Budeme mít republiku, která bude stejná jako Agrofert - a to bude docela zajímavý experiment," usuzuje. Podle něj je navíc Babišovo hnutí plné politiků, kteří nemají takzvaně svoji vlastní hlavu a spoléhají se jen na rozhodnutí svého předsedy. „Je to strana vůdcovského typu, kde všichni musí dělat to, co on jim nařídí. Nezajímá ho, jaký názor mají oni, jaké mají zkušenosti. Jsou to prostě vojáci v šiku," prohlásil na adresu politiků hájících barvy Babišova hnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala, Jan Polívka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…