Podle kritiků rektora Vojtěcha Petráčka vyvolal podezření výrazný nárůst výdajů za externí poradce a právníky, přičemž právě Petr Kolář byl podle nich placen za to, že zajistí rektorovi lepší přístup k vlivným osobnostem včetně prezidenta republiky. Akademický senát ČVUT má kvůli tomu ve středu hlasovat o možném odvolání Petráčka, jak uvádějí Novinky.
Nezveřejněné smlouvy a sporné zakázky
V registru smluv jsou dohledatelné pouze dvě smlouvy mezi ČVUT a Kolářem – z let 2023 a 2024. ČVUT i Kolář však připouštějí, že spolupráce započala už v roce 2022 a pokračuje i v roce 2025. Proč tyto smlouvy chybí v registru, instituce nevysvětlila. Přitom platí, že nezveřejněné smlouvy jsou podle zákona neplatné a jejich plnění by mělo být vymáháno zpět.
Mluvčí ČVUT v reakci uvedla, že Petr Kolář byl jediným placeným poradcem rektora Petráčka, a to od roku 2022. „Byl panu rektorovi doporučen v souvislosti s potřebou dořešit spolupráci státu, ČVUT a GE Aviation na rozvoji leteckého průmyslu v ČR. Z téhož důvodu byl placen z prostředků Fakulty strojní, jíž se zasmluvněná spolupráce bezprostředně týkala,“ sdělila pro Novinky, že smlouva nebyla uzavřena s rektorátem.
Naopak děkan Fakulty strojní ČVUT Miroslav Španiel v reakci uvedl, že smlouvu s Petrem Kolářem uzavíral rektorát, nikoli fakulta. „Obecnou interakci projektu a českého státu zajišťoval rektorát ČVUT. Ten měl smlouvu s Petrem Kolářem a také definoval jeho roli. S dotazy na smlouvu se prosím obraťte na tiskový odbor rektorátu,“ napsal děkan Novinkám. Zároveň potvrdil, že v roce 2022 jeho fakulta Kolářovi vyplácela 145.200 korun měsíčně, tedy přes 1,7 milionu korun ročně. Kolář přitom jiným veřejným institucím poskytuje své poradenství bez nároku na honorář.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská