Kosovo, EU, běloruská opozice přejí Pavlovi. Z Ukrajiny „pobl*li“ Babiše

28.01.2023 21:20 | Ze sítí

Gratulace ke zvolení Petra Pavla příštím českým prezidentem přicházejí od lídrů ze všech sousedních zemí i od některých světových státníků. „Blahopřejeme! Zveme vás k návštěvě Varšavy,“ zní od polského prezidenta Andrzeje Dudy, jenž před několika dny rozebíral při setkání se současnou hlavou státu Milošem Zemanem Babišův výrok týkající se teoretického napadení Polska. Ke gratulacím se připojili i francouzský prezident Emmanuel Macron či šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Pavel podle ní pomůže udržet a posílit „evropskou jednotu na podporu Ukrajiny“.

Kosovo, EU, běloruská opozice přejí Pavlovi. Z Ukrajiny „pobl*li“ Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nově zvoleným prezidentem České republiky je Petr Pavel. Obdržel hlasy od 3 358 926 oprávněných voličů

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41641 lidí
Po zvolení bývalého náčelníka Generálního štábu Armády České republiky a předsedy Vojenského výboru NATO Petra Pavla novým českým prezidentem přicházejí do Česka gratulace ke zvolení nové hlavy státu z mnoha zemí.

Pavlovi, jenž výrazně porazil bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše a získal 58,32 procenta hlasů, zatímco Babiš 41,67 procenta, gratulovali vrcholní státníci ze všech sousedních zemí.

Asi nejviditelnější podporu Pavel získal vyjádřenou od slovenské hlavy státu Zuzany Čaputové, jež se za nově zvoleným příštím prezidentem České republiky vypravila osobně a dorazila přímo do jeho volebního štábu. „Vaše vítězství je vítězství naděje, že slušnost a pravdomluvnost není slabostí. Mám velkou radost, že v našem regionu a Evropě přibude hlava státu, která ctí evropské hodnoty,“ prohlásila slovenská prezidentka na pódiu.

Krátce po sečtení voleb pak následovala reakce od našich jižních sousedů. „Gratuluji zvolenému českému prezidentovi Petru Pavlovi. Rakousko a Česká republika jsou jako sousedé v mnoha oblastech úzce propojeny. Těším se na další úzkou spolupráci mezi našimi zeměmi,“ vyjádřil se rakouský kancléř Karl Nehammer.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier pak po zvolení Pavla zdůraznil nutnost pokračující spolupráce Berlína s Prahou. „Vztahy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo jsou úzké a přátelské. Jako sousedé, partneři a přátelé společně pracujeme na míru a bezpečnosti v Evropě, jak jsme nedávno učinili během úspěšného českého předsednictví. Ruská agresivní válka proti Ukrajině více než kdy jindy ukazuje, jak důležitá je soudržnost Evropské unie a NATO. Česká republika a Německo čelí této situaci společně. Naše země spojují své síly na podporu Ukrajiny a ruku v ruce pracujeme na silné EU a NATO,“ vyjádřil se.

Německý kancléř také podotkl, že je přesvědčen, že za Pavlova prezidentského období bude Česko i Německo pokračovat v „úzké a důvěryhodné spolupráci a prohlubovat ji“. „Těším se na osobní setkání a přeji vám mnoho sil a úspěchů ve vašem zodpovědném úkolu,“ vzkázal pak Pavlovi.

Zvolení Pavla rezonuje v sousedním Polsku a blahopřání Pavlovi dorazilo přímo od polského prezidenta Andrzeje Dudy, jenž se již ve středu k českým prezidentským volbám vyjadřoval v souvislosti s nedělním výrokem Pavlova protikandidáta Andreje Babiše (ANO) o nevyslání vojenské pomoci v případě teoretického napadení Polska.

Duda při setkání se současným prezidentem Milošem Zemanem v Náchodě upozornil na množství emocí, které prezidentské kampaně běžně provázejí, načež se však pobavil směrem k Babišovi s podotknutím, že otázka k případné vojenské pomoci měla mířit k Babišově rodné zemi. „Možná se ho mohli zeptat, co by udělal, kdyby zaútočili na Slovensko,“ bavil se Duda na Babišův účet, načež mu i Zeman s úsměvem poklepal souhlasně na rameno.

„V sousední České republice dnes skončily prezidentské volby. Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál Petr Pavel! Vážený pane prezidente, srdečně blahopřejeme a pozdravujeme z Polska! Srdečně vás zveme na návštěvu Varšavy!“ vyjádřil se nyní Duda po Pavlově vítězství.

Gratulace přicházejí i od zástupců Spojeného království a Spojených států amerických. „Srdečně vítám zvolení Petra Pavla českým prezidentem. Spojené království se těší na úzkou spolupráci v zajištění bezpečnosti a prosperity našich zemí a na pokračování společné podpory Ukrajiny,“ sdílel nový britský velvyslanec Matt Field a doplnil dodatek odkazující na bezpečnostní spolupráci obou států: „My jsme NATO.“

Gratulace sdílela americká ambasáda. „Jsme přátelé, partneři a spojenci,“ vzkázalo americké diplomatické zastoupení při té příležitosti Čechům.

S blahopřáním přišel též francouzský prezident Emmanuel Macron, jenž Pavla pozval k návštěvě Paříže a poblahopřál mu. „Naše země spojují hluboce evropské hodnoty a podpora Ukrajiny,“ dodal.

Následoval vzkaz i od šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. „Vítám vaši pevnou oddanost našim evropským hodnotám,“ vyjádřila se směrem k Pavlovi.

Pavel podle Leyenové pomůže udržet a posílit „evropskou jednotu“ v rámci podpory napadené Ukrajiny. „Vaše zkušenosti v oblasti bezpečnosti, obrany a zahraničních vztahů budou cenné pro udržení a posílení evropské jednoty na podporu Ukrajiny,“ míní o Pavlovi politička.

Právě z Ukrajiny do Česka připlula gratulace pro Petra Pavla od tamního prezidenta Volodymyra Zelenského. „Upřímně blahopřeji Petru Pavlovi k přesvědčivému vítězství ve volbách prezidenta České republiky. Oceňuji vaši podporu Ukrajině a našemu boji proti ruské agresi. Těším se na naši úzkou osobní spolupráci ve prospěch národů Ukrajiny a České republiky a v zájmu sjednocené Evropy,“ napsal ukrajinský prezident.

Právě ukrajinská agentura Nexta hovoří o Pavlovi s důrazem na to, že je znám svými proukrajinskými názory, zatímco prý „jeho protikandidát, skandální oligarcha Andrej Babiš, prosazuje omezení pomoci Ukrajině“.

Pavlovo zvolení označil jakožto „dobré zprávy pro Česko a Evropu“ německý poslanec Evropského parlamentu Manfred Weber.

Pozitivně na Pavlovo zvolení nahlíží i kosovská Vjosa Osmaniová. „Těším se na spolupráci, která bude stavět na našich vynikajících bilaterálních vztazích a posune česko-kosovskou spolupráci na novou úroveň,“ uvedla.

A „srdečné blahopřání“ dorazilo i z Běloruska. Nikoliv však od tamního vůdce Alexandra Lukašenka, nýbrž od lídryně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské, jež zveřejnila, že ji těší, že zvolený český prezident podporuje uznání běloruských demokratických sil jako legitimní reprezentace její země.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novotný sprostě urazil senátorku Hamplovou. Mentální ho*nocuc, napsali mu

7:39 Novotný sprostě urazil senátorku Hamplovou. Mentální ho*nocuc, napsali mu

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) se na sociální síti velmi nevybíravě pustil do senátorky Jan…