Koudelka: Vrbětice se šetří. Pomluvy o mně mohly být ruskou přípravou na Ukrajinu

10.05.2022 9:07

Plukovník Michal Koudelka, šéf BIS, kterého prezident Miloš Zeman již posedmé odmítl povýšit do hodnosti generála, otevřeně promluvil. O vrbětické kauze a o ruské přípravě na válku.

Koudelka: Vrbětice se šetří. Pomluvy o mně mohly být ruskou přípravou na Ukrajinu
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Šéf BIS Michal Koudelka v rozhovoru pro Seznam Zprávy poznamenal, že jeho povýšení do generálské hodnosti navrhly hned dvě vlády. Dva premiéři. Lidé, kteří dostávají informace o tom, jak BIS pracuje a tu práci pravděpodobně hodnotí právě tak, že navrhovali a navrhují Koudelkovo povýšení do hodnosti generála.

Odmítl se však jakkoli vyjadřovat k osobě prezidenta Miloše Zemana. Zdůraznil, že prezident republiky je ze zákona jedním z adresátů zpráv BIS. Také může BIS dávat úkoly a tajná služba je podle zákona plní.

Prozradil také, že stále probíhá šetření výbuchu ve Vrběticích z roku 2014, za kterým podle tajné služby a policie stáli dva ruští agenti z armádní rozvědky. Podle Koudelky toto šetření probíhá úspěšně. Víc nechtěl prozradit.

„Pro mě vrbětický případ nebyl zdaleka nejzajímavější zpravodajsky, ale naprosto nejvýznamnější z hlediska svých dopadů. Následné vyhoštění osmnácti ruských zpravodajců a desítek dalších ruských diplomatů bylo historickým zlomem. Dopad toho si uvědomujeme až teď. Představte si, jak by ovlivňovalo bezpečnostní situaci u nás, kdyby na našem území působily desítky ruských zpravodajců a diplomatů a velmi aktivně prosazovaly zájmy Ruské federace,“ uvedl Koudelka.

„Útočí na nás průběžně z různých trollích farem a dezinformačních webů a vyjevilo se to v masivní míře právě po odhalení vrbětické kauzy. Ihned poté, co vláda informovala o tom, že došlo k odhalení zapojení důstojníků GRU do výbuchu muničních skladů, byla zahájena masivní dezinformační kampaň, která měla za cíl znevěrohodnit státní zastupitelství, policii a hlavně BIS. Začaly se objevovat informace, že byla špatná spolupráce mezi BIS a NCOZ, že jsme si navzájem nepředávaly informace, že načasování toho případu bylo ze strany BIS účelové. Začaly se objevovat informace o tom, že bylo víc vyšetřovacích verzí a další a další,“ pokračoval šéf BIS s tím, že řeči o více vyšetřovacích verzích byly lži.

Prozradil ještě, že si velmi cení toho, že ho vláda Petra Fialy jmenovala do čela BIS na druhé funkční období. Navzdory různým pomluvám, které se prý o něm šířily.

„A co se týká těch pomluv, tak ty byly jasně estébáckého střihu, ale tak absurdní, hloupé a neuvěřitelné, že je nikdo nebral vážně. Svědčily jen o jednom, a to byla mravní a intelektuální úroveň těch, kteří je vytvářeli a šířili. V době, kdy se to dělo, to bylo tak ubohé a nedůstojné, že jsme nad tím všichni mávli rukou. Ale dnes, pakliže se na to díváme z pohledu války na Ukrajině a všech příprav, které tomu předcházely, to mohlo mít všechno také trochu jiný rozměr než jen prostou snahu ublížit.  ... Rusové se na operaci na Ukrajině mohli připravovat a jejich snahou mohlo být rozložit nejenom soudržnost a jednotu západních zemí a západního společenství, ale i jednotu a soudržnost jejich zpravodajských služeb. A také důvěru ve zpravodajskou službu uvnitř té které země, třeba i České republiky,“ poznamenal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

12:54 „To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

Do kampaně před evropskými volbami se vložil už i prezident republiky Petr Pavel, jenž uvedl, že ant…