Spojené státy nebudou posílat své vojáky do dalších válek na Blízkém východě, ale hodlají vést protiteroristickou koalici k vítězství nad Islámským státem (IS) v Iráku a Sýrii. Prohlásil to americký prezident Barack Obama v úterním poselství o stavu unie. V projevu vyzval Kongres ke schválení použití síly proti radikálům. Věznici na Guantánamu, kde jsou drženi lidé podezřelí z terorismu, USA co nejdříve zavřou, potvrdil svůj dřívější plán šéf Bílého domu. Zároveň varoval zákonodárce, že jakoukoli snahu o přijetí sankcí vůči Íránu bude vetovat.
"Místo abychom se nechali zatáhnout do další pozemní války na Blízkém východě, vedeme širokou koalici včetně arabských států... Tato snaha vyžaduje nějaký čas... Ale uspějeme," řekl Obama s tím, že USA potřebují svět ujistit o své vnitřní jednotě v boji proti IS. Kongres by proto podle něj měl použití síly formálně schválit, což učinil naposledy před válkou v Iráku, a zároveň uvolnit nové prostředky na vojenské zásahy na Blízkém východě.
Obama se tak podle analytiků snaží přenést část odpovědnosti za americké angažmá v Iráku a Sýrii na republikány, kteří ovládají obě komory Kongresu a prezidenta často kritizují za příliš měkký přístup vůči islamistickým radikálům.
Prezident v projevu uvedl, že nehodlá ustoupit od své snahy zavřít věznici na kubánském Guantánamu, kde je držena více než stovka lidí podezřelých z teroristické činnosti. Podle něj nemá smysl provozovat věznici, kterou svět kritizuje a v níž se náklady na jednoho vězně pohybují okolo tří milionů dolarů (téměř 70 milionů korun). Obama se tak postavil proti snahám republikánů o pokračování provozu Guantánama, které minulý týden opozice podpořila přijetím normy omezující možnosti odvozu vězňů z tohoto zařízení. Prezident již dříve prohlásil, že by chtěl věznici uzavřít do konce letošního roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra, čtk