Kšefty na obraně: Policisté přichystali past s 20 miliony. Takto to dopadlo

07.01.2014 6:45

Protikorupční policie loni zahájila ojedinělou akci. Zaplatila dvacet milionů za podnikatele, který jednal s lidmi majícími na starosti obchody Ministerstva obrany, a čekala, u koho peníze skončí. Nakonec ale dostali vyšetřovatelé o sumu strach a předčasně zasáhli. Chytili jenom prostředníky, píše úterní MF Dnes.

Kšefty na obraně: Policisté přichystali past s 20 miliony. Takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Anketa

Koalice zamýšlí vyměřit stoprocentní daň na majetek některých obviněných, který nelze prokázat. Je to správné?

97%
3%
hlasovalo: 9033 lidí

Protikorupční policisté loni v září nastražili důmyslnou past, do které chtěli lapit údajné korupčníky mající co dočinění s obchody na Ministerstvu obrany. Poslali proto na účty prostředníků úplatek 20 milionů korun a čekali, u koho obnos skončí. O akci píše MF Dnes.

Podezřelí ale začali s penězi manipulovat, posílat je z účtu na účet a policisté se zalekli, že o obnos přijdou a operaci předčasně přerušili. V pasti tak nakonec skončili jen prostředníci.

Náměstek ministra odmítá, že by byl spojkou

Oněch 20 milionů korun požadovala sledovaná skupina od podnikatele Víta Krause za to, že obdrží souhlas Ministerstva obrany se získáním lukrativního areálu Vincentina v pražském Břevnově. Policie pracovala s hypotézou, že úplatek je určen pro úředníky, jmenovitě třeba pro náměstka ministra Libora Tejnila. Ten ale razantně popřel, že by byl spojkou na ministerstvu, jak údajní korupčníci tvrdili.

„Od začátku byl tlak na peníze, pokud nezaplatím, není možné pokračovat dál. Proto ve finále došlo k dohodě, že bude předáno 20 milionů. Peníze měly být rozeslány mezi lidi, kteří budou o té věci rozhodovat," uvedl pro deník Kraus, který od začátku tajně spolupracoval s detektivy.

„Mohu potvrdit, že náš útvar provedl takzvaný předstíraný převod 20 milionů," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Předčasné zatýkání. Do nejvyšších pater se policie nedostala

Podezřelí ale začali peníze posílat z účtu na účet, jedna z kompliců, advokátka Ludmila Hudcová, zadala příkaz k převodu částky 10 milionů na vlastní bankovní účet. Když další komplic Jaroslav Breník avizoval v bankách výběry peněz, policie začala zatýkat.

Zadržela a z nepřímého úplatkářství obvinila podle MF Dnes podnikatele Viktora Labského, zmíněného Breníka a Jaroslava Hýblera s jeho synem. Advokátka Hudcová je stíhána za pomoc při úplatkářství, porušení povinnosti při správě cizího majetku a praní špinavých peněz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…