Lajky, to si platíte! Klaus ml. obviněn ze špinavých praktik. Stačilo se opřít do Grety

20.05.2020 20:34

„Nedosáhli klimatičtí alarmisté náhodou v uplynulých týdnech už svého cíle? Průmyslová výroba se propadla a dál propadá. Nikdo nikam nelétá. Zvýšenou roli budou hrát domácí potraviny. Spoustu věcí si lidé dělají svépomocí,“ píše skrze časopis Týden a Facebook předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší. Ve svém článku, kde zdůvodňuje, proč by se měl zrušit tzv. „green deal“, zmínil, že jsme aktuální situaci „tak úplně nechtěli“. V následné diskusi se ovšem onen „zelený úděl“ či „zelená dohoda" příliš neřešily. Přesto padala silná obvinění.

Lajky, to si platíte! Klaus ml. obviněn ze špinavých praktik. Stačilo se opřít do Grety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.
reklama

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 15152 lidí
„Katastrofických scénářů o tom, jak špatně je na tom naše planeta .. Jak se za pár let usmažíme, dojde k zaplavení ostrovů a tak všelijak podobně a jak za to může člověk. Zejména ten bohatý a západní. Tohle všechno na nás útočí různými kanály. Vlády a další do tohoto ‚informačního boje‘ pumpují miliardy, OSN a další globální i méně globální organizace přijímají usnesení a jedné pubertální dívce jsme dokonce ukradli dětství. Kdo chce, všechny tyto informace – včetně změny od ‚globálního oteplení‘ k lépe marketingově využitelné a hůře vědecky vyvratitelné ‚klimatické změně‘ – má. A může tomu všemu věřit či se dokonce zapojit,“ započal Klaus s jasnou narážkou na švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Obratem však poznamenává, že skeptických hlasů a názorů je taktéž velké množství. „Mají menší či žádnou podporu velkých financí, univerzit i politiků. Ale na světě, zaplaťpámbůh, to funguje tak, že ‚lidé mají hlad po nešablonovitých a neunifikovaných informacích. A tyto se šíří. My starší pamatujeme z doby komunismu,“ přidává.

Táboru skeptiků podle Klause nahrává též to, že věda nezná žádný konsenzus většiny. „Hezky to ilustruje historka o Albertu Einsteinovi, po jehož odchodu z Německa nacisté vyprodukovali dílo ‚Sto vědců proti Einsteinovi‘, na což údajně reagoval slovy: ‚Proč sto? Kdybych se mýlil, stačil by jeden.‘ Neboli něco pravda buď je, nebo není, o tom je věda. I argument, který se snaží většina ukřičet, nelze zničit, pokud je pravdivý,“ vzpomenul Klaus na jeden ze slavných Einsteinových výroků. A také poukázal, že vůči „politicko-vědeckému náboženství klimatické změny“ stojí dostatek argumentů geologů, historiků, ekologů, ekonomů i přírodovědců.

A následně se Klaus tázal, zdali již náhodou „klimatičtí alarmisté“ nedosáhli v uplynulých týdnech už svého cíle. „Průmyslová výroba se propadla a dál propadá. Nikdo nikam nelétá. Zvýšenou roli budou hrát domácí potraviny. Spoustu věcí si lidé dělají svépomocí. … Ano, máme svět, který Greta a další propagovali. Jen se evidentně ukazuje, že tohle jsme tak úplně nechtěli. Jaký je rozdíl, když průmysl zlikviduje politickou mocí disponující úředník se zeleným uvažováním, oproti tomu, když ho likviduje pandemie? Budou ty procesy a jejich dopady nějak hladší nebo déle v čase rozložené. Budou přirozenější?“ napsal.

Dodává, že normální je vyrábět a produkovat: „Svět, který vám alarmisté slibovali, je utopie a realita by znamenala naopak hrůzný ekonomický propad, zmar a chaos, přičemž ‚planetě‘ by to bylo vše jedno.“

Současná pandemie nám podle šéfa Trikolóry ukázala i nutnost „pokory člověka před přírodou, chcete-li před bohem“. „Chatrnost spousty vědců a vědeckých institucí. Vždyť, copak nás akademie věd (a kohorty aktivistů a politiků) varovaly naléhavě před globálním nebezpečím virů? Řešily to summity OSN? Proč jim chcete věřit ohledně klimatu? Svět možná půjde k horšímu, možná že posledních 50 let byla nejlepší doba v této části světa pro věky věků. Možná přijde nějaká katastrofa. Ale jsem si 100% jist, že bude zcela jiná, než to, čím nás krmí zelené náboženství,“ píše Klaus ml.

Člověk podle něj má mít pokoru a chovat se šetrně k přírodě. „Nemyslím však, že se má snažit ‚poroučet větru a dešti‘. Nemá na to. Nemá na to ani Evropa, natož Evropská unie.“


V komentářích však místo hodnocení svých slov nalezl spíše polemiky nad tím, jak je možné, že ho na sociálních sítích lidé dokážou ohodnotit za velmi krátkou dobu po uveřejnění.

„Nechápu, jak tu minutu po zveřejnění může být 13 lajků. To čtěte fakt rychle,“ počala se podivovat komentátorka  Hana Samhain.

Započala velmi hutná diskuse, kde padala obvinění, že si Klaus zaplatil za to, aby ho někteří lidé na Facebooku hodnotili kladně.

Uživatel pod jménem Julio Blessing tvrdil, že má mít „placené klikače a lajkaře“.

Kateřina Šmídová však poznamenala: „Ono stačí přečíst ‚Zrušme green deal‘ a už to si zaslouží like...“

A vtom se do věci vložil i sám Klaus a poznamenal, že by ony peníze z „‘placených klikačů a lajkařů‘ chtěl mít“. „Tyhle peníze bych chtěl mít,“ vzkázal.

A neodpustil si opačný poznatek. „Spíš je zajímavé, že se sem během minuty sletí kohorta lidí se zcela opačnými názory a hned začne něco smolit,“ zaznělo od politika.

To nezůstalo bez odezvy a jeden z diskutérů vše doplnil slovy, že oni lidé s opačnými názory „se možná také nesletí úplně zadara“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fňukno Němcová. Sv*ně, nemůžeme demonstrovat! Xaver a Lipovská „řádí“ dál. A dostalo se to daleko

7:31 Fňukno Němcová. Sv*ně, nemůžeme demonstrovat! Xaver a Lipovská „řádí“ dál. A dostalo se to daleko

Zákonodárci do Rady ČT schválili ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomí…