Pražské protonové centrum (Proton Therapy Center) je nejmodernější zařízení svého druhu na světě, které umožňuje léčbu onkologických onemocnění metodou protonového ozařování. Od dosud používaných metod se liší především v tom, že ničí pouze nádorové buňky a zdravou tkáň jen minimálně.
VZP stále odmítá hradit nejmodernější léčbu
V praxi to znamená, že třeba v případě léčení pomocí protonového ozařování rakoviny prostaty zůstává muž i nadále potentní. Naopak v případě tzv. konvenčního (dosud užívaného) ozařování je při zmíněném problému ztráta potence téměř automatická, někdy přichází i další nepříjemné dopady.
Za uplynulý rok protonové centrum léčilo 120 pacientů, kapacity bude mít ale ještě větší, protože před spuštěním je další ozařovna a rovněž nabíhá dvousměnný provoz. V čem je tedy problém? Především Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má 6 milionů klientů, odmítá ve většině případů pacientům proplácet léčbu onkologických onemocnění pomocí protonů. Přesněji tedy pomocí pražských protonů.
Lékaři ignorují nové technologie, které zachraňují životy
VZP totiž podle vlastních prohlášení raději některé pacienty posílala třeba do Německa, pražské centrum je přitom modernější a má proto logicky k dispozici lepší technologii. Navíc je nejenom cena léčby nižší, ale odpadají i další nemalé náklady na drahé ubytování, cestovné, tlumočníka a další. Přitom, jak bylo řečeno, konvenční (fotonové) ozařování likviduje celé své okolí. „Fotonová terapie dosáhla svých mezí, je už zastaralá a nelze tam tudíž nic zlepšit,“ podotýká Vladimír Šulc z PTC.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka