Lenka Procházková se obává nové velké války. Proto prý podepsala petici

08.09.2016 21:11

Spisovatelka a signatářka Charty 77 Lenka Procházková vysvětluje, proč se rozhodla podepsat petici požadující vystoupení Česka ze Severoatlantické aliance. Nemůže prý mlčet k hrozbě blížící se nové velké války. Má za to, že se tato válka opravdu blíží, a mlčet k tomu je prý zločin. Českou republiku považuje Procházková jen za vazalský stát USA a tato záležitost ji rozhodně nenechává v klidu.

Lenka Procházková se obává nové velké války. Proto prý podepsala petici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Procházková

„Psát mírové petice a účastnit se mírových shromáždění působí v dnešní době, kdy se opět řinčí zbraněmi, jako marnost. Ani podpis na této petici ještě není čin. Ale mlčet k nebezpečí nové velké války je zločin. Z historie víme, že právě mlčící většina svým tichem a nevměšováním se do politiky vždy umožnila, aby se ono ticho před bouří proměnilo, často ze dne na den, v chaos a rykot války. Když válka započne, je už pozdě na lítost a zkoumání svědomí, neboť život se pak valí podle jiných pravidel,“ píše Lenka Procházková k petici, kterou iniciovali čeští komunisté.

Že se válka blíží, vyvodila Lenka Procházková ze summitu NATO ve Varšavě, jenž se uskutečnil v červenci tohoto roku. „Kdo z nás chce zažít válku? Předpokládám, že nikdo. A přesto většina z nás ignoruje nebezpečí válečného konfliktu v Evropě a zavírá před tou hrozbou oči,“ varuje dál spisovatelka.

Kriticky uvažující člověk si přece dovodí, že NATO ve skutečnosti slouží zájmům jen a pouze jedné velmoci – NATO. K tomuto závěru dokáže dospět řada lidí, ale pak je třeba udělat další krok a říci to nahlas. Postavit se na odpor. V Evropě už lidé ukazují, že je to možné. V Německu se našla skupina občanů, která žádá tamní vládu, aby nedémonizovala Rusko a jednala s ním realisticky. Stejné hlasy se ozývají i ze Slovenska, a pokud by to snad někomu nestačilo, dokonce i přímo v USA se najdou lidé, kteří odmítají věřit tezi, jak je Rusko strašlivé. A žádají Kongres, aby Spojené státy skončily se svou propagandou.

„Ovšem v mainstreamových médiích tyto informace nenajdeme. Ani o této naší petici se v televizním zpravodajství nemluví. Zatím…,“ prorokuje Procházková. Jen v tuto chvíli nemají ti, kterým se členství Česka v NATO nelíbí, mlčet. Mají opakovat důrazně a nahlas, že je Česká republika jen jedním z vazalských států USA.

Projev Lenky Procházkové:

Psát mírové petice a účastnit se mírových shromáždění působí v dnešní době, kdy se opět řinčí zbraněmi, jako marnost. Ani podpis na této petici ještě není čin. Ale mlčet k nebezpečí nové velké války je zločin. Z historie víme, že právě mlčící většina svým tichem a nevměšováním se do politiky vždy umožnila, aby se ono ticho před bouří proměnilo, často ze dne na den, v chaos a rykot války. Když válka započne, je už pozdě na lítost a zkoumání svědomí, neboť život se pak valí podle jiných pravidel.

Mnozí stále věří, že naše bezpečnost je zaručená tím, že naše republika je členským státem NATO. Politici a jejich média nás o tom vytrvale ujišťují. Slyšeli jste snad od českého ministra obrany přiznání, že NATO je organizací, která slouží zájmům jediné velmoci, tedy USA? Neslyšeli. K tomuto závěru musíme dojít my sami, skládáním informací do celku a kritickým myšlením. Není to tak náročné. Mnohem náročnější ale je přejít od myšlenky ke slovům, vystoupit z anonymního davu a jednat jako člověk odpovědný za sebe, za svou rodinu, za svou obec, za svou zemi a nakonec i za Evropu.

V mnohých zemích už to občané dokázali. V Německu se už před více než rokem utvořila mírová iniciativa „Ne naším jménem!“, která žádá tamní politiky, aby Rusko přestali vnímat jako vytipovaného nepřítele a jednali s ním realisticky jako s partnerem, který do Evropy historicky patří. Vystoupení z NATO a neutralitu žádají i petenti na Slovensku. Desítky tisíc občanů USA podepsaly petici, v níž žádají kongres, aby přestal financovat „boj s ruskou hrozbou,“ ovšem v mainstreamových médiích tyto informace nenajdeme. Ani o této naší petici se v televizním zpravodajství nemluví. Zatím…
Každá správná věc se prosazuje pomalu, celý vývoj lidstva byl vytvářen drobnými krůčky lidí, kteří to nevzdali. Ale jestliže jsme v technice dospěli od vynálezu pazourku až k atomové bombě, musíme tu techniku ohradit etikou a nedovolit „opicím“, které ustrnuly ve vývoji lidského druhu, aby zničily planetu, jejímiž správci a uživateli jsme všichni.

Pokud si přiznáme, že v NATO má ČR jen roli jednoho z vazalů, je to první krok k tomu, abychom se z té nebezpečné závislosti pokusili vymanit. Nikdo z nás, českých občanů, pro to nemůže udělat mnoho, ale každý může aspoň připojit své jméno na tuto petici.  Není to čin, ale mlčení je zločin!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

4:34 Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od r…