Lidé položili květiny na místo nacistického popraviště v Brně

8. 5. 2019 13:36

Na místo někdejšího popraviště v areálu Kounicových kolejí v Brně dnes asi stovka lidí položila květiny, připomněli si tak 74. výročí konce druhé světové války. V budově, kde dnes bydlí studenti Veterinární a farmaceutické univerzity, byla za války věznice, uvedla ČTK.

Lidé položili květiny na místo nacistického popraviště v Brně
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Veřejné popravy českých antifašistů hojně navštěvovali brněnští Němci.

Studentské koleje jsou obvykle místem symbolizujícím mládí, radost a veselí. „Tyto koleje se však staly symbolem smutku, bezpráví, bolesti a smrti,“ řekla v projevu brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Zdůraznila nutnost připomínat historické události, myslet na oběti nacistické totality a dále bojovat proti násilí a za svobodu.

Kromě politiků z různých stran, včetně předsedy ODS Petra Fialy, místopředsedy ANO Petra Vokřála a místopředsedy ČSSD Romana Onderky, se pietního aktu zúčastnili pamětníci, kteří okupaci zažili jako děti. Vzpomínali na strach a skrývání v posledních dnech války i radost následující po osvobození.

Kounicovy koleje dnes navštívili také nadšenci v historických uniformách Rudé armády i v dobových civilních kostýmech. Zazněla báseň Jiřího Wolkera, česká hymna a čestná salva.

Věznicí za nacistické okupace prošlo několik desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Většinu jich nacisté deportovali do koncentračních táborů, některé ale mučili a popravovali na místě zastřelením i oběšením.

Na popravišti podle webu Veterinární a farmaceutické univerzity za okupace zemřelo přes 1 350 lidí. Po válce byli v Kounicových kolejích vězněni kolaboranti, nacisté i brněnští Němci, také oni tam umírali.

Nacistický teror připomíná v budově malá historická expozice. V místech popraviště na nádvoří je bronzový reliéf Vlastenec, v parku vznikl Památník vítězství nad fašismem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…