Lidi řvali na náměstích, na antibabišovských serverech byly moje fotky... Babiš se rozpálil po dotazu redaktorky ČT

13.09.2019 15:40

Žádná krize ve zdravotnictví není! A Čapí hnízdo? To není žádné překvapení! zmínil předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Lidi řvali na náměstích, na antibabišovských serverech byly moje fotky... Babiš se rozpálil po dotazu redaktorky ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci zdůraznil, že české zdravotnictví rozhodně není v žádné krizi, i když to odbory tvrdí. Všichni občané prý mají stejný přístup k lékařské péči, bez ohledu na to, jakou práci dělají a jaký mají plat. Babiš to ví po rozhovoru s vedoucími představiteli jednotlivých zdravotních pojišťoven. Ví od nich, že pojišťovny pomáhají i konkrétním nemocnicím a nad plán stanovený úhradovou vyhláškou rozdávají jednotlivým zařízením miliony a v některých případech i miliardy korun.

„Ptal jsem se, jestli všichni občané mají přístup ke zdravotní péči a byl jsem ujištěn, že ano,“ konstatoval Babiš před kamerami ČT.

Poté znovu rázně odmítl, že by v České republice hrozila nějaká krize ve zdravotnictví, jak tvrdí odbory. „Není to pravda, žádná krize není,“ hřímal Babiš u řečnického pultíku.  

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch doplnil, že české zdravotnictví se má tak dobře, jak se nikdy dřív nemělo. „Zdravotnictví má své problémy, zdravotnictví potřebuje celou řadu změn a my je děláme, ale zdůrazňuji, že zdravotnictví funguje,“ zdůraznil Babiš.

Pak došlo na dotazy novinářů. Klára Bazalová z České televize se Babiše zeptala na zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš prohlásil, že o tom moc neví. „Neměl jsem ani čas mluvit s advokáty, řešil jsem platy a zdravotnictví. Já myslím, že pro lidi je důležitější české zdravotnictví než Čapí hnízdo,“ zdůraznil předseda vlády.

Prozradil také, že s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (oba ČSSD) se shodli na tom, že ve veřejné sféře narostou platy o částku 1500 korun, což znamená, že nejvíc peněz dostanou lidé s nejnižšími příjmy.

Novináře odkázal na stanovisko státního zastupitelství z 13. května 2018, kde je řečeno, že pokud nebudou v kauze firmy Čapí hnízdo dodány další důkazy, je možné, že trestní stíhání jedné nebo i více trestně stíhaných osob bude zastaveno. „Takže to žádné překvapení není,“ okomentoval dnešní vyjádření státního zastupitelství.  

V tuto chvíli se prý opravdu nechce Babiš příliš vyjadřovat, ale přislíbil, že až jednou nebude v politice, vyjádří se k této kauze v knize, kterou snad jednoho dne napíše.  

Důrazně však odmítl, že by vyvíjel tlak na českou justici

„Tady tři a půl roku byla mediální štvanice na mě a na moji rodinu. Lidi řvali na náměstích, že Babiš patří do vězení a na antibabišovských serverech byly moje fotky a věty, že mi hrozí deset let vězení. Tak já nevím, kdo byl pod tlakem. Já myslím, že ten tlak tady vytvářela některá média. Naše justice je nezávislá a já jsem rád, že to tak dopadlo,“ uzavřel své vystoupení předseda vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Historik Stehlík udeřil: Než přišel Krym, na Koněva si nikdo nevzpomněl! A slova o mnichovské dohodě

18:29 Historik Stehlík udeřil: Než přišel Krym, na Koněva si nikdo nevzpomněl! A slova o mnichovské dohodě

Vojenský historik Eduard Stehlík kandiduje do Senátu na Praze 9 a 14 za ODS a KDU-ČSL. V české polit…