Lidovec řádil ve sněmovně: Vláda zneužívá toho, že nemohoucí lidé nemohou vstát a říct jí to do očí

29.05.2019 17:19

Lidovci na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny vyzvou vládu, aby do 15. června našla dvě miliardy korun na dofinancování sociálních služeb pro letošní rok. Zároveň chtějí vědět, s kolika penězi vláda pro tuto oblast počítá v připravovaném rozpočtu na rok 2020, protože „není možné, aby se tato trapná situace opakovala každý rok“. Vláda by neměla zneužívat toho, že nemohoucí lidé nedokážou vstát z postelí a nemohou ministrům vynadat z očí do očí.

Lidovec řádil ve sněmovně: Vláda zneužívá toho, že nemohoucí lidé nemohou vstát a říct jí to do očí
Foto: http://www.kdu.cz
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)

„Iniciovali jsme svolání této schůze s jediným cílem: Chceme od vlády slyšet závazek, že nejpozději do poloviny června se najdou dvě miliardy, které zachrání financování sociálních služeb pro tento rok,“ řekl Výborný. Podle něj jinak hrozí, že sociální služby budou propouštět a lidé odkázaní na pomoc nebudou mít k dispozici potřebnou péči.

Lidovci zároveň žádají systémové řešení problému. „Není možné, aby se tato trapná situace opakovala každý rok,“ řekl Výborný. Jeho slova přinesla ČTK. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj musí v krátké době předložit přinejmenším věcný návrh zákona o sociálních službách, který by zajistil, že jejich financování bude předvídatelné.

Server iDNES.cz upozornil i na další slova Marka Výborného. Upozornil vládu, že nesmí hřešit na skutečnost, že lidé, kteří dvě miliardy potřebují, nemohou často vstát ze svých postelí a jít poslancům vynadat. „Nelze hřešit na to, že tito lidé z těch lůžek nevstanou,“ řekl doslova předseda lidovců.

Na poskytnutí dvou miliard chce tlačit také ODS. „Tato mimořádná schůze je forma nátlaku. Ano, zcela jasně říkám: je to forma nátlaku, aby vláda peníze našla a poslala je zaměstnancům sociálních služeb, kteří slouží těm nejslabším, nejchudším a nejpotřebnějším,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

Rovněž komunisté chtějí vládu zavázat, aby krajům doplatila dvě miliardy korun na sociální služby nejpozději do 15. června. KSČM požádá i o novelu zákona o sociálních službách.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od Ministerstva práce a sociálních věcí, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy Kč. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

Sněmovna jednala o situaci v sociálních službách už koncem března. Požádala tehdy vládu, aby o doplacení jednala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu že je 16? Nebo spíš 40? Afghánce hledá policie. FOTO mladíka uvnitř

19:21 Tomu že je 16? Nebo spíš 40? Afghánce hledá policie. FOTO mladíka uvnitř

Policie vyhlásila pátrání po údajně šestnáctiletém mladíkovi Rasollu Mohammadovi s informací, že můž…