„Stojíme na prahu poměrně masivního konfliktu, jenž má tendenci eskalovat a rozšiřovat se,“ řekl Gabal úvodem přítomným, kteří zaplnili malý sál liberecké knihovny. Poté vysvětlil důvody výbuchu nespokojenosti Ukrajinců proti Janukovyčovu režimu. „Obrovská korupce, oligarchizace a na poslední chvíli odmítnutí podpisu asociační dohody s EU, o kterou Ukrajina usilovala už deset let,“ konstatoval. „To, co se dělo na Majdanu, byl podle mého názoru legitimní protest proti nežádoucímu vývoji,“ domníval se.
Po útěku Janukovyče ztratilo Rusko vliv
Po útěku prezidenta Janukovyče ztratilo Rusko podle Gabala na vývoj událostí na Ukrajině vliv. „Proto padlo rozhodnutí na plán B. Už dva měsíce prováděla u ukrajinských hranic ruská armáda cvičení se 40 tisíci vojáky. Byly to převážně bojové jednotky se zkušenostmi z Čečenska a Afghánistánu a speciální jednotky,“ ozřejmil Gabal.
Následovalo obsazení Krymu. „Rusko se evidentně rozhodlo, že pravděpodobnost evropských reforem poblíž jeho území pro něj není přijatelná a začalo realizovat násilnou variantu,“ sdělil. Po připojení Krymu k Rusku skončilo dlouhodobě období, kdy NATO spolupracovalo s Ruskem jako strategickým partnerem. „Stejným procesem prošla spolupráce Ruska s EU,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban