Máme špatné zákony. Ale musíme je dodržovat. Saúdský princ k trestu smrti za „blbé kecy“

24.09.2023 20:45

Lidskoprávní organizace ALQST upozornila, že se v Saúdské Arábii opět nevyhnul trest za kritiku tamního režimu ani mladistvé středoškolačce, kterou v jejích 17 letech zatkli za to, že na sociální síti zveřejnila příspěvky na podporu politických vězňů. Soud ji nyní poslal na 18 let do vězení a zakázal jí vycestovat ze země. Mnohem hůře pak dopadl rozsudek pro učitele v důchodu, jehož za kritiku režimu odsoudili k smrti. Saúdskoarabský korunní princ v rozhovoru pro televizi Fox News podotkl, že jej takovéto rozsudky mrzí, ale on sám s nimi nic udělat nemůže. „Bylo by to proti právnímu státu,“ tvrdí.

Máme špatné zákony. Ale musíme je dodržovat. Saúdský princ k trestu smrti za „blbé kecy“
Foto: commons.wikimedia.org
Popisek: Muhammad bin Salmán

Anketa

Zvládl podle vašeho názoru moderátor ČT Jakub Železný páteční debatu s Miroslavem Ševčíkem v Událostech, komentářích?

1%
98%
hlasovalo: 11914 lidí
Lidskoprávní organizace ALQST, která dokumentuje porušování lidských práv v Saúdské Arábii, v pátek odhalila, že saúdský specializovaný trestní soud v srpnu vynesl rozsudek nad osmnáctiletou středoškolačkou Manal al-Gafiriovou kvůli podpoře politických vězňů, kterou tamní režim zatkl v době, kdy jí bylo teprve 17 let.

Server Middle East Eye připomíná, že je saúdská justice pod faktickou vládou korunního prince Mohammeda bin Salmána a již vydala několik extrémních trestů odnětí svobody za aktivismus na sociálních sítích a používání sociálních médií ke kritice vlády.

I drastické tresty se nevyhýbají ani mladistvým a dětem, kteří se dovolí vyjádřit proti saúdskoarabskému režimu. Velkou pozornost vzbudil například případ Murtaja Qureirise, kterého natočili v době arabského jara, kdy jako desetiletý spolu s dalšími dětmi sedl na kolo a během své protestní jízdy vykřikl, že „lidé požadují lidská práva“.

Toto protestní zvolání se v Saúdské Arábii chlapci nevyplatilo. O několik let později si pro něj v jeho třinácti letech v roce 2014 přišly tamní složky a zatkly jej pro podezření z účasti na protivládních protestech. Místo toho, aby chlapec – který byl následně znám jako „nejmladší politický vězeň v Saúdské Arábii“ – chodil do školy, skončil za mřížemi a obžaloba pro něj požadovala jako trest i rozsekání či ukřižování.

Chlapce od brutální smrti nakonec dost možná zachránilo, že byl případ dostatečně medializován i v zahraničí, a místo trestu smrti byl odsouzen k trestu odnětí svobody na dvanáct let, přičemž mu byl trest za protestní jízdu na kole v jeho deseti letech následně snížen na let osm. Jelikož si mladistvý již tento trest odpykal, byl podle BBC v červnu loňského roku již propuštěn na svobodu.

V roce 2020 navíc v zemi došlo na novelizaci trestů pro mladistvé a ti již tak od roku 2020 nemohou být odsouzeni k trestu smrti.

Pro dospělé kritiky režimu však i nadále platí tvrdé tresty, mezi něž patří nedávný trest smrti pro Mohammeda al-Ghamdiho, učitele v důchodu, za komentáře na Twitteru a YouTube a loňský trest 34 let pro doktorandku Leeds University Salmu al-Shehabovou za tweety.

Korunní princ Mohammed bin Salmán potvrdil Ghamdiho odsouzení během středečního rozhovoru pro Fox News a tvrdil, že za trest smrti pro učitele mohou „špatné zákony“, které on sám ve své zemi nedokáže nijak ovlivnit. „Nejsme s tím spokojeni. Stydíme se za to. Ale kvůli našemu porotnímu systému musíte dodržovat zákony a já nemohu říct soudci, co má udělat a aby ignoroval zákon, protože… to je proti právnímu státu,“ řekl.

Server Middle East Eye však namítá, že s těmito slovy ochránci lidských práv nesouhlasí a zdůrazňují, že zásahy proti uživatelům sociálních médií souvisejí právě s jeho nástupem k moci a zavedením nových soudních orgánů, které od té doby dohlížejí na potírání jeho kritiků.

„Je schopen jedním slovem nebo škrtem pera během několika vteřin změnit zákony, pokud chce,“ řekl v tomto týdnu pro Middle East Eye Taha al-Hajji, saúdský právník a právní konzultant Evropsko-saúdské organizace pro lidská práva.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Samá duha, ale jde vám o kšefty. „Klondike v neziskovkách“. Peklo ve slovenském parlamentu, opozice řvala sprosťárny

6:04 Samá duha, ale jde vám o kšefty. „Klondike v neziskovkách“. Peklo ve slovenském parlamentu, opozice řvala sprosťárny

Slovenský parlament zažil v pátek během jednání o odvolání tamní ministryně kultury Martiny Šimkovič…