Rakušan kritizuje Maďarsko. Kvůli pokutě za knihu o lásce menšin

15.07.2023 12:25 | Zprávy

K pokutě za prodej gay romance Srdcerváči v Maďarsku se kriticky vyjádřili vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Rakušan kritizuje Maďarsko. Kvůli pokutě za knihu o lásce menšin
Foto: ČT24
Popisek: Ministr vnitra Vít Rakušan v pořadu Otázky Václava Moravce

Vyplývá to z jejich vyjádření na Twitteru. Podle české zmocněnkyně maďarský zákon zakazující prezentaci homosexuality dětem a pokuta, která je jeho následkem, jsou ukázkou omezování lidských práv.

Maďarská síť knihkupectví Líra könyv dostala od úřadů za prodej knihy Srdcerváči pokutu 12 milionů forintů (zhruba 763.000 Kč), protože titul nabízela v kategorii pro děti a dospívající a bez uzavřeného obalu. Sankce padla za porušení zákona roku 2021, který zakazuje zobrazování obsahů s LGBT+ tematikou v médiích, k nimž mají přístup lidé mladší 18 let.

„Diskriminační anti-LGBT zákon v Maďarsku a jeho následky, mezi které patří milionová pokuta za prodej knihy Srdcerváči, je ukázkou omezování lidských práv - a to v zemi, která od nás není příliš daleko," napsala dnes na Twitteru Šimáčková Laurenčíková. „Rovnost a lidská práva patří všem a je třeba je chránit," dodala.

Kritika Maďarska

Rakušan se ve svém vyjádření pozastavuje nad tím, že v Maďarsku musí být v neprůhledném obalu kniha, na jejíž obálce se dva kluci vedou za ruku. „Prý to není dostatečně ,normální'. Mně spíš připadá nenormální tabuizovat ve 21. století lásku mezi dvěma kluky," doplnil.

Pirátská poslankyně Klára Kocmanová v souvislosti s pokutou upozornila, že její strana prosazovala, aby se Česko připojilo k dalším 15 zemím, které podpořily žalobu Evropské komise proti Maďarsku. „Je škoda, že se ve vládě nakonec nedostala dostatečná podpora," napsala na Twitteru.

Kritika Maďarska

Kritika Maďarska

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Eurokomisař

Pořád se tu mluví o eurokomisaři. Mě by zajímalo, v čem je pro nás lidi tato funkce důležitá? A jestli je, proč se diskutuje o tom, kdo jej nominuje víc, než o tom, kdo bude nominovaný? Fakt si myslíte, že nezkušená Nerudová je dobrá volba? Proč třeba nenominujete nějakého nestranného kandidáta, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Laurenčíková, Rakušan, Kocmanová proti?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSTIPPY , 15.07.2023 14:24:33
Pak je maďarské opatření v naprostém pořádku.

|  20 |  0

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…