Marine Le Penová a šance na vítězství: V Bruselu budou šokováni, je to prý celé jinak

27.03.2017 11:12

Marine Le Penová a její příznivci mají další důvod k opatrnému optimismu. Bobby Vedral z Goldman Sachs tvrdí, že průzkumy šance šéfky Národní fronty podceňují a Le Penová může ve skutečnosti v prezidentských volbách zvítězit.

Marine Le Penová a šance na vítězství: V Bruselu budou šokováni, je to prý celé jinak
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: Marine Le Penová
reklama

Dlouhé týdny se drží Le Penová v průzkumech na špici, ale odstup socialisty Macrona je minimální. Všeobecně se předpokládá, že šéfka Národní fronty může zvítězit v prvním kole, ale v kole druhém podlehne buď Macronovi, nebo případně konzervativci Fillonovi, pokud by náhodou v prvním kole dokázal obsadit druhé, a tedy postupové místo. Ozývají se však hlasy, které dávají Le Penové šance i na vítězství ve druhém kole.

Naposledy se v tomto směru vyjádřil šéf MarketStrats group Goldman Sachs Bobby Vedral. V e-mailu zaslaném klientům Vedral mimo jiné píše, že „politická korektnost nutí lidi v průzkumech lhát“. „Všeobecně má za to, že Le Penová má šanci ve druhém kole uspět, bylo by hodně naivní předpokládat, že se tak skutečně nemůže stát,“ napsal Vedral s odkazem na souvislost se šokujícím vítězstvím Donalda Trumpa ve Spojených státech.

„Respondenti v mnoha případech nechtějí přiznat, že by Le Penovou volili. Pokud se u voleb dvě třetiny z nerozhodnutých voličů rozhodnou pro ni, potom má šéfka Národní fronty velkou šanci na úspěch,“ uvedl Vedral. Aktuálně vše směřuje k finále mezi Le Penovou a Macronem. Šance někdejšího horkého favorita na vítězství Fillona postupně chřadnou pod tíhou dalších obvinění. Vyšetřovatelé nyní požadují, aby konzervativní kandidát vysvětlil, za co platil své manželce 700 000 eur.

Anketa

Dělají lidovci dobře, když vytvářejí volební koalici s Gazdíkovým hnutím Starostové a nezávislí?

24%
hlasovalo: 3210 lidí

Už několik týdnů se Fillon marně brání obvinění, že podvodně zaměstnával svoji vlastní manželku a ze státních peněz jí platil za práci, kterou údajně nikdy neodvedla. Vedle toho se podle liberálních médií objevily i důkazy o vazbách na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ostatně Fillon společně s Le Penovou jako jediní z prezidentských kandidátů otevřeně podporovali zrušení protiruských sankcí.

Před dvěma lety prý měl Fillon představit na Petrohradském fóru Vladimiru Putinovi libanonského stavitele ropovodu, se kterým před tím uzavřel smlouvu o lobbingu ve výši 50 000 dolarů. Fillon a jeho tým veškerá obvinění odmítají a stejně tak je tomu i v tomto případě. „Podezření ze střetu zájmů je naprosto neopodstatněné. Nikdy jsem nebral peníze od Putina a ruských společností,“ ohradil se proti tvrzení liberálních médií Fillon i tentokrát.

Le Penová se pohybuje pro první kolo na přibližně 27 % a přibližně jedno procento za ní následuje Macron. Komentátor deníku Le Figaro Ivan Rioufol před několika dny konstatoval, že ve skutečnosti může mít Le Penová klidně i přes 30 %. Ať už dopadnou prezidentské volby ve Francii jakkoli, Le Penové se bezpochyby podaří dosáhnout lepšího výsledku než jejímu otci před patnácti lety. Tehdy získal Jean-Marie Le Pen v prvním kole necelých 17 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Teď vám povím pravdu.“ Milion chvilek vydal VIDEO před bojem, jde o ČT

21:33 „Teď vám povím pravdu.“ Milion chvilek vydal VIDEO před bojem, jde o ČT

„Kdykoli zapnete veřejnoprávní média, můžete si být jisti, že tam nenajdete blbosti. Važme si jich,“…