Marketing je důležitější než práce, lamentovala vyhozená ministryně Nováková. Není to podvod, divil se Takáč

07.05.2019 21:55

Před týdnem skončila Marta Nováková (nestr. za ANO) jako ministryně průmyslu a obchodu. A to kvůli tomu, co říkala o mobilních datech, také že nechala vyprovodit tchajwanského obchodního zástupce na přání čínského velvyslance, či za to, že někdy něco řekla, protože byla pod tlakem, aby „něco řekla“. Svou bilanci devíti měsíců na ministerstvu probrala v pořadu Interview na ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem.

Marketing je důležitější než práce, lamentovala vyhozená ministryně Nováková. Není to podvod, divil se Takáč
Foto: youtube.com
Popisek: Marta Nováková

„Být ministryní byla dobrá zkušenost. Nechala jsem tam celou řadu rozdělaných věcí, z toho úhlu pohledu můj odchod nepovažuji za dobrý. Taková je realita života, srovnávám se s ní,“ vyjádřila se exministryně Nováková k tomu, zda je ráda, že má ministerskou část své kariérní dráhy již za sebou.

Ve své ministerské pozici si podle svých slov uvědomila, že celá řada jejích představ o tom, jak funguje státní správa, byla hodně zkreslená. A zmínila i další věci. „Také si uvědomíte, že ta politická pozice je jiná než výkonná, byznysová pozice. A také jsem si uvědomila to, co jsem si nechtěla asi připustit, že politický marketing je to nejdůležitější, co na takové funkci musíte dělat,“ podělila se Nováková o svou ministerskou zkušenost.

„Politický marketing je opravdu to nejdůležitější?“ ujišťoval se znovu Takáč. „Z mého pohledu určitě ano,“ nezapochybovala Nováková. Moderátor na to poznamenal, jestli spíše nemá mít občan zájem na tom, mít na ministerském křesle dobře fungujícího ministra než „marketingového panáka či panenku“. „Prostě je dnes situace taková, jaká je. Politický marketing a to, jak dobře prezentujete své záměry i své výsledky, je prostě důležitější než vlastní práce,“ neváhala odhalit, jak se věci mají.

„Není to podvod na občany?“ zamračil se opět Takáč. Podobu odpovědi však Nováková již raději nechala na úsudku samotných občanů. „Ptám se na váš názor. Je to podvod, že se občanům narůžovo namaluje, co by se někdy jako teoreticky mohlo udělat, aniž by bylo důležité, jestli se to udělá?“ nenechal se odbýt moderátor. Nováková uvedla, že státní správa do značné míry funguje bez ohledu na to, jaká je zrovna politická reprezentace. „Je asi otázkou, jak moc si občané uvědomují a zda vůbec vědí, jak moc je politický marketing důležitý,“ podotkla.

Velmi pozitivní bylo pro ni poznání, jak úředníci ve státní správě fungují. „Ti úředníci jsou mnohdy možná trochu dehonestováni, ale jsou to zpravidla dost velcí odborníci. Oni rozumějí své práci, vykonávají a celá řada z nich je velmi loajálních. To je pro mě skutečně velmi pozitivní,“ nešetřila chválou na jejich adresu a zároveň dodala, že se jako ministryně dostala do společnosti lidí, mezi které by se nikdy nedostala. I když poté podotkla, že by to jinak ani nevyhledávala.

Na otázku, kdy pochopila, že ji na jejím postu vystřídá Karel Havlíček coby člověk, který má odborný základ, vypálila na Takáče: „Tak hlavně jste to pochopili vy. Z médií, ne! Vy jste mi to prezentovali tři měsíce každý den,“ smála se dál moderátorově otázce, kdy jí došlo, že ministerstvo brzy opustí a kdo bude její nástupce.

Na stůl pak padla otázka, jak jí její odchod sdělil sám premiér Andrej Babiš. „Mezi námi bylo už nějakou dobu jasno..., že skončím,“ řekla Nováková s tím, že se prostě sešli a bylo.

Na přetřes přišlo téma, za které byla coby ministryně pranýřována. Takáč se Novákové ptal, kam coby ministryně pokročila v řešení dat. Po dlouhém vysvětlování Novákové ji zarazil a shrnul, že po její odpovědi usuzuje, že nepokročila vlastně nikam. „Víte, tady je otázka, jestli bylo vůbec kam pokročit,“ kontrovala. „Myslím si, že všichni vnímají, že to, co teoreticky může přinést snížení ceny mobilních dat, je zvýšení konkurence,“ míní Nováková s tím, že jestli přijde nový, a tedy čtvrtý operátor, bude muset již zodpovědět ministr Havlíček.

Ještě než Nováková na Ministerstvu průmyslu a obchodu skončila, absolvovala cestu do Číny v delegaci prezidenta Miloše Zemana. Za svůj již bývalý resort prý může říct, že z úkolů, které tam měla, soudí, že cesta do Číny byla prospěšná. „Já jsem konečně přivezla podepsanou dohodu o otevření pobočky kanceláře CzechTrade v Kuang-čou, která se vyjednávala čtyři roky. Přinesla jsem i soupisy projektů, které jsou dnes pod supervizí vlád obou zemí, aby došlo k jejich realizaci,“ upřesnila, jaké dvě dohody jela za sebe do Číny dojednat.

„A co ty miliardové investice, ty také vezete?“ podivoval se Takáč. „Já jsem nejela do Číny dojednat žádné miliardové investice,“ odvětila. „Takže trochu pochybujete, že nějaké miliardové investice jsou?“ tlačil na Novákovou Takáč, čímž ji už rozezlil. „Nevkládejte mi....! O ničem nepochybuji. Nebyl to můj úkol,“ zopakovala a uvedla, že podle toho, jak byly dohody učiněny, že nějaké investice jistě budou.

„Já nevím, proč se pořád všichni točí kolem miliardových investic?“ rozjela se Nováková. „Nás by taky měly zajímat investice našich podnikatelů v Číně, protože ty jsou miliardové a jsou velmi úspěšné,“ připomněla exministryně průmyslu a obchodu a Takáčovi doporučila, ať se na takové otázky ptá pana prezidenta.

Není to tak dlouho, co Nováková coby ještě jako ministryně vyvolala rozruch tím, že rozhodla o tom, že zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva. Takáč se zajímal o názor Novákové na to, zda by se Česko mělo omluvit zástupci Tchaj-wanu za to, že byl vyprovozen. „To je diplomatická záležitost, já nikoho nevyprovodila. Musím se proti tomu ohradit. Požádala jsem náměstka, když jsem přišla do této situace, kterou jsem nedokázala vyhodnotit, aby to vyřešil, a on se rozhodl ji vyřešit tak, jak to vyřešil,“ uzavřela s tím, že nikoho nevykázala a s obchodním zástupcem si prý věci už vyřešili.

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podřezat Zemana jako svini, vyzývá funkcionář ODS. A s ním všechna „smradlavá prasata“, co podpořila zdanění církevních miliard

7:19 Podřezat Zemana jako svini, vyzývá funkcionář ODS. A s ním všechna „smradlavá prasata“, co podpořila zdanění církevních miliard

„Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“ Těmito brutálnimi slovy zaútočil na hlavu…