Mašínové zabíjeli? V pořádku, potřebovali zbraně proti zločinnému komunismu, píše veterán Němec

15. 9. 2019 21:52

Na plátna kin se dostane film o bratrech Mašínech, získal patnáctimilionovou dotaci od Státního fondu kinematografie. Jak se dalo očekávat, natáčení tohoto filmu vzbuzuje mnoho kontroverzí, stejně jako jeho hlavní hrdinové. Někteří považují bratry Mašíny za vrahy, jiní za hrdiny odboje, jako například bývalý velitel speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie Lumír Němec. Ve svém komentáři vysvětlil, že bratři Mašínové si zaslouží naši úctu, jelikož bojovali proti zlu, zatímco ostatní klopili hlavy.

Mašínové zabíjeli? V pořádku, potřebovali zbraně proti zločinnému komunismu, píše veterán Němec
Foto: Archiv LN
Popisek: Lumír Němec

Podle Lumíra Němce je velmi těžké hodnotit činy bratrů Mašínů po více než 60 letech. Pouze dosud žijící pamětníci mohou vzpomínat na atmosféru doby, v níž se bratři Mašínové rozhodli postavit komunistickému režimu. V padesátých letech minulého století komunistický režim rozpoutal krvavý teror. Komunisté zabavovali majetek, likvidovali celé rodiny. Kdokoliv byl komunistům nepohodlný, byl odsouzen k dlouholetému žaláři, nebo poslán na popraviště, připomněl historii.

A v této době se skupina bratří Mašínů rozhodla postavit komunistům na odpor. Měli sice nějaké zkušenosti s odbojem z období konce druhé světové války, ale  neměli zbraně, neměli peníze, neměli žádnou podporu ze Západu, a přesto do toho šli, píše ve svém komentáři Němec.

Na rozdíl od mnoha jiných, kteří pouze sklopili hlavy a mlčeli, oni se rozhodli bojovat proti zlu, oceňuje bývalý armádní velitel. „Z dnešního pohledu se může zdát rozbíjení oken komunistickým funkcionářům nebo sypání napínáčků na silnici jako úsměvné, ale v té době i za tuto činnost hrozily vysoké tresty,“ dodává.

Jak se Mašínové zdokonalovali ve své činnosti, tak si prý stále více uvědomovali rostoucí potřebu peněz a zbraní, aby mohli komunistům ještě více zatopit pod kotlem. Právě tyto jejich činy k získání zbraní a peněz vzbuzují nejvíce kontroverzí, protože při nich zahynuli tři lidé. Dva příslušníci SNB, jeden v Chlumci nad Cidlinou a druhý v Čelákovicích a pokladník Kovolisu u Čáslavi.

Ztráta lidského života je vždy smutná událost, ale i tak je nutné se na tyto tři úmrtí podle Němce podívat v kontextu doby. „Komunistický teror řádil všude kolem. Mašínové nebojovali proti jednotlivcům, ale bojovali proti systému, a každý, kdo systému sloužil, byl pro ně nepřítel, a tak se k němu i chovali,“ popisuje Němec.

I když se tyto jejich skutky mohou jevit z dnešního pohledu jako odsouzeníhodné, z pohledu doby, ve které se odehrály, jsou podle jeho názoru omluvitelné. Nešlo prý o obyčejnou vraždu nebo loupežné přepadení, ale o činy, které uskutečnila odbojová skupina bratří Mašínů v rámci boje proti komunistickému nedemokratickému režimu.

„Pokud režim používá vraždění a násilí k udržení moci, těžko lze proti tomuto režimu vést adekvátní odpor za pomoci mávátek. Potřebujete zbraně, potřebujete peníze a oni se rozhodli tyto prostředky získat,“ podotýká Němec ve svém komentáři.

Závěrem zmiňuje zákon, který zde máme o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, kde je v § 3 uvedeno: Odpor občanů proti tomuto režimu, který ať již jednotlivě či ve skupině na základě demokratického přesvědčení politického, náboženského či mravního projevovali odbojem nebo jinou činností nebo vědomě a veřejně vyjadřovali, na území státu i v zahraničí, a to i ve spojení s cizí demokratickou mocností, byl legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a je hodný úcty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

16:48 Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

„Já s tímhle končím, ve straně plné kreténů, kteří mají větší slovo, než normální lidi, pracovat neb…