Metnar vyznamenal válečné veterány

07.05.2019 14:58

Devět válečných veteránů, účastníků odboje a lidí, kteří se zasadili o obranu národa, dnes dostalo resortní vyznamenání Ministerstva obrany. Současně ministr Lubomír Metnar (za ANO) povýšil na plukovníka ve výslužbě válečného veterána a místopředsedu Československé obce legionářské Tichomíra Mirkoviče, uvedla ČTK.

Metnar vyznamenal válečné veterány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Lubomír Metnar

Metnar při ceremoniálu uvedl, že armáda i společnost potřebují takové vzory, jakými jsou vyznamenané osobnosti.

Kříž obrany státu udělil Metnar bývalému veliteli sil podpory a výcviku Janu Ďuricovi, praporčíkovi Lukášovi Hirkovi, který byl vážně zraněn v Afghánistánu v roce 2012, a někdejšímu šéfovi Vojenské zpravodajské služby Františku Štěpánkovi. In memoriam získal stejné ocenění někdejší příslušník druhoválečné ilegální organizace české mládeže Zpravodajská brigáda Dušan Mendl.

Vyznamenání Zlaté lípy získal Evžen Václav Faucher za propagaci moderních českých a československých dějin ve Francii. Stejné vyznamenání získala Venuše Štefková, která se za druhé světové války zapojila do odbojové činnosti. Záslužným křížem ministra obrany byli vyznamenáni bývalá zdravotní sestra polní nemocnice Alena Ditrichová, veterán ze zahraničních misí a člen Československé obce legionářské Ivan Novotný a in memoriam generál Karel Čejka, který působil za první světové války v československých legiích a za druhé světové války v domácím odboji.

Metnar při předávání ocenění vyzdvihl odvahu vojáků, kteří se v minulosti zapojili do boje s nacisty a do odbojové činnosti, i těch, kteří nyní vyjíždějí na zahraniční mise. Stejné uznání si podle něj zaslouží také všichni, kdo se o vojáky starají. „Stát a jeho armáda potřebuje výjimečné lidi, takové jako jste vy. Jste vzorem a inspirací pro současné i budoucí vojáky, ale i pro všechny občany této země,“ řekl ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je jako Václav Havel? Vadim Petrov o demonstracích na Václaváku, tvrdě

20:47 Je jako Václav Havel? Vadim Petrov o demonstracích na Václaváku, tvrdě

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se na svém Facebooku vyjádřil o protestan…