„Já jsem byl velmi rád, že se pan Kellner a čínský prezident spolu vyfotografovali a podali si ruce, což je samozřejmě jenom symbol, ale v Číně má tento symbol obrovský význam,“ poznamenal k návštěvě v Číně Zeman. Kellnera prý viděl podruhé v životě a považuje ho za úspěšného člověka, který za sebou nemá žádný skandál. A tím se podle prezidenta liší od řady jiných.
Napřed se naučte dělat politiku, vzkázal kritikům Zeman
S letadlem Kellnerovy PPF letěl prezident proto, aby si mohl déle odpočinout. Nechtěl prý únavou vrávorat při oslavách státního svátku. To by narušilo jeho důstojnost. Zeman ovšem také podotkl, že do Číny s ním cestovalo osm desítek podnikatelů a on se zasazoval např. o to, aby se české motory do ultralehkých letadel dostaly na čínské nebe. A politici, kteří kritizují Zemana za to, že se vrátil Kellnerovým letadlem, by se prý napřed měli naučit dělat politiku. Nemohl se totiž zvednout uprostřed politických rozhovorů. „Z pochopitelných důvodů jsem si také potřeboval odpočinout, abych nedostal infarkt, což by možná uvítala pražská lumpen kavárna,“ uzavřel toto téma prezident.
V pořadu také zaznělo, že by měl čínský prezident přijet na návštěvu do Česka, což by měla být návštěva první. A Zemanovi jde prý o to, aby poznal čínskou mentalitu a mohl nadále rozvíjet úspěšně navázané vztahy. To se ovšem nevylučuje s debatami o lidských právech. Zeman prý tyto rozhovory vedl, jen nevystupoval jako mentor. Hovořil například s blogery či politology, kteří také reprezentují čínskou společnost. Došlo prý i na debatu o Hong Kongu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák